Głównym tematem dyskusji w pierwszym dniu obrad były możliwości wypracowania projektu wspólnych działań w zakresie nadzoru rynku maszyn w związku z opublikowanym w sierpniu b.r. przez Komisję Europejską zaproszeniem do składania wniosków o dofinansowanie takich projektów. Zaproszenie przewiduje znaczne, bo sięgające nawet 80%, dofinansowanie projektów z budżetu KE na rok 2014 pod warunkiem uczestnictwa w projekcie transgranicznym określonej minimalnej liczby krajów.
Przedstawiona przez przewodniczącego grupy ADCO propozycja przygotowania transgranicznego projektu wzbudziła ożywioną dyskusję, a wśród zagadnień proponowanych jako temat wiodący wymieniano: piły łańcuchowe, rozbudowane zespoły maszyn, podnośniki do naprawy i przeglądu pojazdów, wyłączniki awaryjne, szlifierki, hałas emitowany przez maszyny. Zainteresowanie inicjatywą wyraziła w imieniu swoich urzędów większość uczestników spotkania, jednakże aktywny udział potwierdziło znacznie mniej państw.
Dalszy przebieg spotkania grupy ADCO miał charakter roboczy i konsultacyjny. Uczestnicy przedstawiali wybrane przez siebie kwestie związane z konkretnymi maszynami i stawiali na forum grupy pytania o podejście do danego problemu w innych państwach. Część zagadnień, dotyczących np. udarowych kafarów ciągnikowych do wbijania pali, automatycznych bram, pił tarczowych na wysięgnikach do przycinania żywopłotów, szlifierek kątowych, systemu wyłączania awaryjnego, urządzeń do automatycznego ustawiania kręgli, była poruszona już na poprzednim spotkaniu grupy w maju br., przedstawiono więc aktualne i poszerzone informacje na temat bezpieczeństwa przy obsłudze wspomnianych maszyn i interpretacji obowiązujących przepisów.
W spotkaniu Grupy Współpracy Administracyjnej ds. dyrektywy maszynowej uczestniczyło 32 przedstawicieli organów ds. nadzoru rynku maszyn (inspekcji pracy, ministerstw lub innych urzędów) z 17 państw członkowskich Unii Europejskiej, 1 kraju kandydującego i 2 krajów EFTA.
ADCO pracuje nad transgranicznym nadzorem rynku maszyn
W Krakowie w dniach 9 i 10 października br. odbyło się spotkanie Grupy Współpracy Administracyjnej (ADCO) ds. dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Spotkanie w Polsce zostało zorganizowane w związku z objęciem przewodnictwa w grupie w roku bieżącym przez Mariana Szyszko, okręgowego inspektora pracy w Szczecinie.