Minister był gościem konferencji "Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa", odbywającej się w Poznaniu w ramach regionalnych konsultacji.

"Zamierzamy być w każdym województwie i rozmawiać z samorządami, z zaproszonymi przedsiębiorcami, z osobami, które są zainteresowane realizacją programu Mieszkanie plus. Mówimy o tym, jak ten program wygląda, przedstawiamy zasady współpracy – nie namawiamy na siłę, pokazujemy natomiast, jakie są instrumenty, na ile one są atrakcyjne dla strony samorządowej i dla przedsiębiorców” – powiedział Żuchowski na konferencji prasowej.

Jak dodał, wcześniejsze, podobne spotkania, które odbyły się m.in. w województwach śląskim, małopolskim, pomorskim czy świętokrzyskim, zaowocowały podpisaniem listów intencyjnych z samorządami ws. realizacji programu. Kilka dni temu list intencyjny podpisały Kielce, wcześniej zrobiła to m.in. Łomża.

"Tak też się stanie w województwie wielkopolskim. Rozmawiamy z jednym z miast, rozmowy są zaawansowane, nie zdradzę jeszcze, co to za miasto” – zaznaczył.

W opinii Żuchowskiego, problemem jest wciąż niewiedza przedstawicieli samorządów odnośnie zasad programu Mieszkanie plus. "Ta niewiedza jest dobrze artykułowana na spotkaniach; przedstawiciele samorządów przyznają, że dotąd bazowali na przekazie medialnym, który jest niepełny" – powiedział.

"My mówimy, że Mieszkanie plus to nie jest mieszkanie za darmo, to jest mieszkanie o takim standardzie, jak kupione na rynku deweloperskim. Wskazujemy, że bazujemy na dobrej lokalizacji i samorządy mówią: wchodzimy w to. Myślę, że z punktu widzenia tych rozmów, które dziś prowadzimy, ten program będzie się rozwijał, zaś samorządy i przedsiębiorcy przekonają się, że to jest rzeczywiście miejsce na dobre spełnianie obowiązków względem mieszkańców" – dodał.

Wicewojewoda Marlena Maląg powiedziała na konferencji, że w regionie do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) swoje grunty zgłosiło dotąd 25 samorządów.

Minister przypomniał, że w realizowanym już przez BGK Nieruchomości pilotażu programu jest miasto Jarocin. We wrześniu prezes jarocińskiego TBS informował, że pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach tego programu będzie oddanych w marcu 2018 roku.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Od 22 września br. obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie wykazów nieruchomości, które trafią do KZN. Wykazy sporządzane przez m.in. Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencję Mienia Wojskowego będą trafiały bezpośrednio do prezesa KZN. Wykazy sporządzone przez starostów czy prezydentów miast najpierw będą podlegały weryfikacji u wojewody. W związku z tym do prezesa KZN trafią najwcześniej 10 grudnia 2017 r.

Zakłada się, że pierwsze budynki w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa, włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, powstaną w 2019 r., ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej ich realizacji.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytorzy: Dorota Kazimierczak, Dorota Skrobisz