Swój apel w tej sprawie Urząd ogłosił w poniedziałek w związku z obchodnym tego dnia Światowym Dniiem Konkurencji, w którym  startuje kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!”

Skorzystają uczciwi przedsiębiorcy i konsumenci

- Z okazji Światowego Dnia Konkurencji uruchamiamy w mediach społecznościowych kampanię „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” skierowaną głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej, IT. Chcemy im uświadomić, jakie praktyki, z którymi być może spotykają się w swojej pracy, są zakazane jako naruszające zasady uczciwej konkurencji. Celem kampanii jest także zachęcenie do informowania UOKiK o niedozwolonych porozumieniach. Można to zrobić anonimowo. Dzięki przekazanym sygnałom, które umożliwią wykrycie i położenie kresu zmowie na rynku, skorzystają uczciwi przedsiębiorcy, a także konsumenci, którzy zyskają swobodny dostęp do produktów i bez ograniczeń będą mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj: 
UOKiK na tropie zmowy rynkowej przy sprzedaży samochodów KIA>>
UOKiK oskarża trzy firmy budowlane o zmowy przetargowe>>
UOKIK: Spółka ukarana za zmowę na rynku sprzętu biurowego>>

Kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” potrwa do 20 grudnia. Banery, grafiki i krótki spot o tym, w jaki sposób zawiadomić Prezesa UOKiK o zmowie rynkowej lub przetargowej albo nadużywaniu pozycji dominującej pojawią się m.in. na portalach branżowych, Facebooku i YouTubie.

 

Cena promocyjna: 269 zł

|

Cena regularna: 269 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Program Sygnalista na specjalnej platformie

Program Sygnalista, dzięki któremu UOKiK otrzymuje anonimowe sygnały dotyczące potencjalnych naruszeń prawa konkurencji, działa od kwietnia 2017 r. Na początku sygnaliści mogli nawiązać kontakt z Urzędem za pomocą skrzynki mailowej oraz infolinii. Od grudnia 2019 r. mogą wysyłać zgłoszenia za pomocą specjalnej platformy internetowej dostępnej pod adresem report.whistleb.com/pl/uokik. Ułatwia ona osobom, które zgłaszają antykonkurencyjne praktyki u swoich obecnych lub byłych pracodawców, uporządkowanie przekazywanych informacji i wskazuje, jakiego rodzaju dane są istotne z punktu widzenia Urzędu. Do zgłoszenia można dołączyć dowody, np. maile czy notatkę ze spotkania.

- Szczególnie cenne są dla nas wszelkie informacje niedostępne publicznie, które mogą posiadać pracownicy lub byli pracownicy danego przedsiębiorstwa. Mogą to być firmowe informacje wewnętrzne o podjętych ustaleniach, dane z kalendarzy o odbytych spotkaniach, korespondencja i inne dokumenty zawierające informacje wskazujące na antykonkurencyjne uzgodnienia. Jednak już sama informacja o sposobie funkcjonowania kartelu czy wskazówki, gdzie i jakich dowodów naruszenia można szukać u danego przedsiębiorcy, jest bardzo wartościowa. Zawiadomienie można złożyć w pełni anonimowo. Pracownicy Urzędu również nie będą znali tożsamości sygnalisty – zapewnia Tomasz Chróstny.

Urząd zastrzega, że połączenie między Urzędem, aplikacją i sygnalistą jest szyfrowane i zabezpieczone hasłem. Metadane z dołączonych plików są automatycznie usuwane. Nie można zatem dojść do IP komputera osoby zgłaszającej.