Pytanie:
Czy na wykonanie przyłącza wodociągowego lub elektrycznego przez rów poprzez wykonanie wykopu otwartego w rowie, ułożenie rurociągu/kabla, a następnie zasypanie wykopu i przywrócenie rowu do pierwotnych parametrów (nie ma zmiany parametrów rowu - głębokości, szerokości, nachylenia skarp, światła rowu) wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Czy opisane prace, jeśli nie zmieniają parametrów urządzenia wodnego, należy traktować jako przebudowę urządzenia?
Odpowiedź:
Wykonanie przejścia przez rów przyłączem wodociągowym czy elektrycznym nie jest prowadzeniem tych obiektów przez wody powierzchniowe płynące, o czym stanowi art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne, zatem nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
W przedstawionej sytuacji nie występuje również element rozbudowy czy przebudowy rowu, zatem i z tego tytułu pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane.
Wykonanie przedmiotowych prac powinno być uzgodnione z właścicielem nieruchomości w trybie cywilnym i również tryb cywilny będzie miał zastosowanie w przypadku, gdy po wykonaniu robót rów nie zostanie przywrócony do stanu pierwotnego i spowoduje to zakłócenia w stosunkach wodnych.