Pytanie:
Czy w informacji CIT-8/O w części B.1 oraz w zeznaniu CIT-8 części E.1 wykazuje przychody jakie uzyskało w danym roku, czy po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów wykazane w części D.2. zeznania CIT-8?
W przypadku pomniejszenia w części E.2. powstaje przychód do opodatkowania w wysokości odsetek budżetowych, które nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i w części J. kwota podatku do zapłaty, a podatek należny od odsetek budżetowych powinien być wykazany w części K. zeznania CIT-8. W przypadku niepomniejszania w części E.2 powstaje strata.
Odpowiedź:
Przychody działalności zwolnionej wykazuje się po pomniejszeniu o koszty ich uzyskania, tak, aby uzyskać zwolniony dochód.
Przykłady
Przychody stowarzyszenia: 200
Przychody przeznaczone na działalność statutową: 100
Przychody przeznaczone na działalność pozastatutową (odsetki): 100
Koszty działalności statutowej: 80
Koszty uzyskania przychodów zwolnionych: 20
Odsetki budżetowe: 100
W CIT – 8:
D.1 Przychody: 200
D.2. Koszty uzyskania przychodów: 20
D.3 Dochód/Strata:180
W CIT-8/O:
B.1 Dochody wolne lub zwolnione od podatku: 80
W CIT-8:
E.2 Podstawa opodatkowania/Strata: 100
Uzasadnienie:
Domyślam się, że pod pojęciem odsetek budżetowych należy rozumieć odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodu na mocy art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p.
Odsetkom tym, po stronie przychodów odpowiadają przychody z działalności statutowej. Nie można jednak stwierdzić, by te akurat przychody wydatkowane zostały na cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. - odsetki za zwłokę nie mogą być bowiem zaliczane do wydatków na cele statutowe, są natomiast sankcją za nieterminową realizację obowiązków publicznoprawnych. W efekcie przychody stowarzyszenia przeznaczone na zapłatę odsetek stanowiły będą przychód podatkowy niekorzystający ze zwolnienia, zaś odpowiadające im koszty odsetek nie będą mogły stanowić kosztów podatkowych. Powinien zatem podatkowo powstać dochód, zakładając, że pozostałe koszty i przychody zaliczane są do działalności zwolnionej (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9.05.2012 r., II FSK 2175/10).
Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się natomiast przychodów zwolnionych i odpowiadających im kosztów uzyskania przychodu (art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 u.p.d.o.p.). W efekcie dochód powinien być obliczony z uwzględnieniem dochodów zwolnionych, ale z wyłączeniem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p.), podstawa opodatkowania zaś – z wyłączeniem przychodów i kosztów zwolnionych.
W deklaracji CIT-8 zostanie to odzwierciedlone w ten sposób, że przychód przeznaczony na spłatę odsetek zostanie wykazany wraz z innymi przychodami (zwolnionymi) w poz. D.1 CIT-8, zaś pole kosztów (D.2) będzie uwzględniało tylko koszty działalności zwolnionej (a więc koszty poniesione w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami zwolnionymi – w praktyce koszty pozyskania środków statutowych). W efekcie w polu D.3 stowarzyszenie wykaże dochód odpowiadający wysokości odsetek budżetowych i przychodów działalności zwolnionej. Jednocześnie w części B.1 informacji CIT-8/O ujęte zostaną dochody zwolnione.
Po przeniesieniu natomiast z informacji CIT-8/O danych o dochodach zwolnionych (część E.1. CIT-8) podstawa opodatkowania zostanie ustalona jako różnica między dochodem a dochodem zwolnionym (część E.2 CIT-8), która powinna odpowiadać wysokości odsetek budżetowych.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2018 r.]