Branża fotowoltaiczna apeluje o ułatwienia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Niezależność energetyczna niezwykle ważna

Jak zauważają eksperci Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej – Polska PV, atak Rosji na Ukrainę skłonił państwa członkowskie UE do współpracy w zakresie sankcji i wsparcia udzielanego Ukrainie. Zdaniem branży, ta współpraca powinna być również impulsem dla polskich władz do odblokowania inwestycji w odnawialne źródła energii zarówno w skali mikro jak i makro. - W momencie, gdy konieczna stała się rezygnacja z rosyjskich surowców, w Polsce dalej funkcjonują przepisy prawne ograniczające inwestycje w systemy, które tych surowców nie potrzebują. A przecież wojna w Ukrainie może w przyszłości spowodować drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Już dzisiaj zmagają się z nimi przedsiębiorcy - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia.

Jego autorzy zwracają uwagę, że gdyby nie taryfy zatwierdzane na cały rok przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, już dzisiaj za energię elektryczną w taryfach indywidualnych, np. G11 płacilibyśmy 1,60 PLN/kWh. To dwa razy więcej niż obecnie. Koszty surowców do ogrzewania budynków już teraz notują rekordowe poziomy. Badania zlecone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że od początku 2021 r. do kwietnia 2022 r. średnia cena węgla wzrosła aż o 101 proc., cena pelletu wzrosła o 89 proc., a drewna kawałkowego o 74 proc. 

- Węgiel, pellet, czy gaz z powodzeniem można zastąpić fotowoltaiką w połączeniu z pompą ciepła. Termoizolacja i zmiana kotłów na paliwa stałe lub gaz na pompy ciepła to klucze do zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel, czy gaz sprowadzane z Rosji - wskazują eksperci. 

Czytaj także: Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki>>
 

Cena promocyjna: 111.2 zł

|

Cena regularna: 139 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Sześć kroków do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

POBE to szerokie porozumienie, które zostało stworzone w celu współpracy organizacji branżowych, zwracających uwagę na społeczne znaczenie działań związanych z likwidacją niskiej emisji zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale również na wyzwania związane z koniecznością wdrażania ambitnej polityki klimatycznej w Polsce. Porozumienie to głos dwunastu organizacji branżowych, który nie może przejść bez echa.

Zdaniem tych organizacji, uniezależnienie się Polski od paliw kopalnych pochodzących z Rosji pozwoli zapewnić realne bezpieczeństwo energetyczne odbiorcom energii w Polsce. Organizacje zrzeszone w Porozumieniu określiły realny zakres działań, który pomoże osiągnąć ten cel w możliwie szybkim czasie. Wśród 6 postulatów POBE znalazły się między innymi: wdrożenie zerowej lub obniżonej stawki VAT na urządzenia do pozyskiwania i magazynowania energii odnawialnej w budynkach a także zmiana przepisów w zakresie wprowadzania energii z OZE do sieci elektroenergetycznej. 

POBE apeluje także o wprowadzenie dodatkowych minimalnych standardów charakterystyki energetycznej budynków, trwałe obniżenie stawki VAT za energię elektryczną do celów ogrzewania budynków, krajowego zakazu stosowania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne jako jedynych (samodzielnych) źródeł ciepła, a także o przeprowadzenie kampanii informacyjnej w zakresie energooszczędności w budynkach. 
Wszystkie postulaty Porozumienia można znaleźć TUTAJ>>. 

Propozycje ułatwień dla branży fotowoltaicznej

Zdaniem przedstawicieli branży, fotowoltaika, zarówno ta prosumencka jak i wielkoskalowa, w zdecydowany sposób może wpłynąć na częściowe uniezależnienie się krajowej energetyki od importowanych surowców energetycznych. Jest ważnym elementem dywersyfikacji źródeł pozyskania energii elektrycznej. - Dzisiaj potrzebujemy jednak ułatwienia procedur formalno-prawnych, by ta dziedzina energetyki mogła swobodnie realizować swoje zadania i się rozwijać - podkreślają. 

W apelu do rządzących, jeszcze w maju b.r. organizacje zrzeszone w SBF POLSKA PV wystosowały prośby o zmiany w przepisach prawnych. 

Pierwszym ruchem ze strony rządzących powinno być w ich ocenie wprowadzenie zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji energii odnawialnej tj. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii. Jest to postulat identyczny z tym o co zabiega POBE. Kolejnym, również zbieżnym z postulatami POBE działaniem powinno być uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń. Mowa o zwolnieniu z procedury uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych. To pozwoli na odblokowanie w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych o mocach ponad 50 kWp, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły obniżać koszty operacyjne prowadzenia biznesów.

  • Budowa instalacji 50 kWp to procedura, która trwa 30 dni. Budowa większej instalacji zajmuje ponad rok. To znacznie utrudnia realizację inwestycji. Jednym z naszych postulatów jest uproszczenie tej procedury poprzez zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie wydawania warunków przyłączenia dla instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 50 kWp ze 150 do 14 dni - powiedział Maciej Borowiak, członek zarządu SBF.

W postulatach SBF POLSKA PV znalazł się też zapis dotyczący uznania za abuzywne klauzul wyłączających możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych przez spółkę obrotu.