Rozwiązanie zostało zawarte w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożonym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Jak wskazał w komunikacie resort rolnictwa, pierwotnie termin składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy upływał 30 października 2023 r. Jednak ze względu na liczne prośby od organizacji rolniczych, rząd przedłużył ten termin do 17 listopada 2023 r. Ponadto umożliwione zostanie udzielanie w 2024 r. pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek – spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu – powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy, z uwagi na wyczerpanie w bieżącym roku limitu pomocy de minimis, co uniemożliwia udzielenie pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w wysokości do 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

 

Możliwość uzyskania pomocy ma, zdaniem resortu, wpłynąć na poprawę płynności finansowej rolników, a tym samym docelowo na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej. Aby otrzymać pomoc, trzeba w pierwszej kolejności wypełnić wniosek, a następnie złożyć go elektronicznie - nie ma możliwości składania papierowych wniosków. Taką możliwość ma każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.