"Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian w naszym systemie informacyjnym Służby Celnej" powiedział Grzegorz Smogorzewski z Rady Programu e-Cło podczas poniedziałkowej konferencji "Ułatwienia dla Biznesu w środowisku cyfrowym Służby Celnej". Zapowiedział on wprowadzenie kilku nowych, zintegrowanych usług programu e-Cło, które mają ułatwić życie klientom.
Czytaj także: "Jedno okienko rozliczeniowe" dla prowadzących działalność gospodarczą
"W tej chwili, aby korzystać z (systemów obsługi celnej) przedsiębiorca musi się kilkakrotnie ubiegać o umożliwienie korzystania z e-usług. Uruchomimy taki komponent, który odpowiada za budowę bazy użytkowników-klientów, aby nie robić tego wielokrotnie. (…) Chcemy, żeby ta rejestracja dokonywała się online. Nie trzeba już będzie przychodzić do funkcjonariusza, do urzędu" - uzupełnił Smogorzewski.
Jak dodał, ci przedsiębiorcy czy ich przedstawiciele, tj. agenci celni, którzy już zarejestrowali się w systemie, nie będą musieli robić tego ponownie.
Od początku czerwca zacznie funkcjonować tzw. zintegrowana obsługa w tranzycie, od 1 lipca zintegrowana obsługa w eksporcie, a od początku września zintegrowana obsługa w imporcie, które mają zapewnić sprawniejszą obsługę procesów celnych, ułatwić kontakty i wymianę informacji z izbami celnymi.
Sprawdź, jakie zmiany w prawie czekają przedsiębiorców w 2015 r.
Dadzą one m.in. możliwość przedstawienia towaru w innym urzędzie celnym niż urząd złożenia zgłoszenia, w pełni elektroniczną obsługę poświadczenia wspólnotowego statusu towarów czy obsługę procedur uproszczonych.
Także latem, 1 lipca wystartuje jedno okienko do rozliczeń ceł i podatków.
"W oparciu o nowy system finansowo-księgowy uruchomimy centralizację w zakresie rozliczeń należności celnych i podatków. Będzie jedno konto dla cła, jedno konto dla akcyzy i jedno konto dla podatków od gier. Będzie to obsługiwane w formie scentralizowanej przez Izbę Celną w Krakowie, a więc sytuacja, w której ktoś ma niedopłatę w jednej izbie i nadpłatę już od 1 lipca nie będzie już występować" - powiedział Smogorzewski.
1 września tego roku ma również ruszyć zintegrowana obsługa składania deklaracji INTRASTAT, czyli raportowania do systemu statystyki handlu towarami pomiędzy państwami Unii Europejskiej.
Pozwoli ona na przygotowanie oraz przesyłanie zgłoszeń INTRASTAT w oparciu o interaktywny formularz oraz wprowadzi mechanizmy automatycznej korekty, co ma zminimalizować konieczność kontaktowania się w tej sprawie z przedsiębiorcami. (PAP)
Polecamy