„Podpisanie umów znaczy, że u nas realizacja ustawy odpadowej ruszy 1 lipca” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej przewodniczący Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.
Zgodnie z wymogami ustawy, od 1 lipca mieszkańcy będą uiszczać opłatę śmieciową na rzecz związku, a śmieci będą wywozić firmy wynajęte przez związek. Odpady zmieszane i segregowane będą trafiały do sortowni, które też mają podpisane umowy z GOAP.
Umowy podpisano z sześcioma firmami, które będą korzystały z usług podwykonawców. Dokumenty obowiązują do końca roku, z krótkim 14-dniowym terminem wypowiedzenia.
„Ten przejściowy okres skończy się w momencie prawomocnego rozstrzygnięcia przetargu na wywóz odpadów oraz przygotowania przez zwycięzców odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do wywozu śmieci. Może to być najwcześniej we wrześniu lub październiku, ale zakładamy, że może to też być koniec roku” – powiedział prezydent Kruszyński.
Od pierwszego lipca mieszkańcy terenów obsługiwanych przez GOAP muszą miesięcznie płacić 12 złotych za odpady segregowane oraz 20 za nieposegregowane. Odpady komunalne będą odbierane minimum raz na dwa tygodnie, segregowane raz na miesiąc, a wielkogabarytowe raz na rok.
ZM GOAP ogłosił przetarg na wywóz odpadów komunalnych 16 maja. Początkowo miał być on rozstrzygnięty do 28 czerwca, jednak ze względu na zmiany w zamówieniu przetargowym - termin składania wniosków wydłużono do 10 lipca.
Na terenie obsługiwanym przez GOAP mieszka około 720 tysięcy osób - mieszkańców Poznania i dziewięciu okolicznych gmin. Do tej pory deklaracje „odpadowe” złożyło około 50 proc. zobowiązanych do tego podmiotów, jednak są one nadal zbierane.