Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Pytanie:
Czy istnieje pojęcie "ubytków naturalnych" w odpadach? Nasza firma przejęła odpad od firmy A i przekazała go firmie B. Różnica wagowa wynosi 8 kg. Czy w takim przypadku istnieje możliwość sporządzenia pod KPO protokołu odnośnie ubytku naturalnego? Dodam, ze mówimy tu o odpadach opakowaniowych (np. makulatura, w przypadku której ubytek mógł nastąpić np. z powodu zmian wilgotności). Firma znajdująca się w łańcuchu transakcji pomiędzy firmą A i B jest posiadaczem odpadów posiadającym pozwolenie na ich zbieranie, ale w tym przypadku odpad nie trafia do niej na plac. Co należy zrobić w sytuacji, gdy firma A sprzedaje odpad firmie B za pośrednictwem firmy C (firma ta staje się posiadaczem odpadu)? Firma A przekazała 20 Mg odpadów, natomiast firma B odjęła 10% wagi z powodu zawilgocenia. Jak w takim przypadku ma wyglądać podbicie KPO przez firmę C? Co z tą różnicą 10%? Jak ująć to w sprawozdaniu? Czy istnieje możliwość sporządzenia pod taką KPO protokołu niezgodności z informacją, z czego on wynika?

Odpowiedź:
Różnica wagowa 8 kg z masy 20 Mg to tak mała ilość, że nie powinna stanowić problemu i nie powinna być odnotowywana w KPO. W ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. nie ma definicji ubytków naturalnych, ale w praktyce niestety takie różnice są, a szczególnie w przypadku opakowań z papieru i kartonu, ponieważ wchłaniają wilgoć z powietrza.
W przypadku ubytków odpadów ze względu na wilgotność firma, która bada wilgotność, sporządza protokół i na jego podstawie podejmuje decyzję o zmniejszeniu ilości przyjętej masy odpadów do przetwarzania. Po podpisaniu protokołu w KPO wpisuje się masę po skorygowaniu i podpina protokół. Transportujący nie jest posiadaczem odpadów i nie odpowiada za ilość i jakość, natomiast odpowiada za to posiadacz, który zlecił transport z miejsca A do miejsca B. Posiadacz z miejsca B odpowiada za odpady po ich przyjęciu. W tym konkretnym przypadku firma C jest transportującym, a więc nie jest posiadaczem odpadów i podpisuje KPO w miejscu transportującego. Nie jest jasne pytanie o sprawozdanie, albowiem w sprawozdaniu podajemy masę odpadów zebranych bez określania ilości oddanych innemu posiadaczowi. Ponadto, transportujący nie jest obowiązany do sporządzania rocznego sprawozdania.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 71 pkt 2 u.o., transportujący odpady wykonujący jedynie usługę transportu odpadów prowadzi uproszczoną ewidencję odpadów jedynie za pomocą karty przekazania odpadu. Transportujący odpady nie ma obowiązku prowadzenia innej sprawozdawczości.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.