Jedna z mieszkanek gminy domagała się wprowadzenia zmian przebiegu granic pomiędzy dwiema działkami. Podstawą wprowadzenia zmian miał być dokument geodezyjny przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Starosta zawiadomił wnioskodawczynię - właścicielkę jednej z działek działki oraz współwłaścicieli działki sąsiedniej o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Jeden z sąsiadów złożył oświadczenie, że nie wyraża zgody na zmianę granicy między działkami, gdyż został wprowadzony w błąd przy pomiarze granic i podpisał protokół.

W związku z tym starosta odmówił wprowadzenia zmian w ramach aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków.

Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego przyjął, że na etapie pozyskiwania danych dotyczących przebiegu granic działek ewidencyjnych m.in. w sytuacji gdy dane dokumentacji nie są wiarygodne lub nie odpowiadają obowiązującym standardom technicznym, przebieg granicy działek względem siebie ustalony został przez strony zgodnie, bez zastrzeżeń. Natomiast skarżący mogą podważyć swoje oświadczenie woli przed sądem powszechnym, a nie w postępowaniu o aktualizację operatu ewidencji gruntów i budynków.

WSA wyjaśnił, iż przewidziane w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U z 2001r. nr 38, poz. 454) oświadczenie składane do protokołu ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów i budynków, nie ma charakteru aktu ugody zawartej przed uprawnionym geodetą w postępowaniu rozgraniczeniowym.

Oświadczenie to stanowi tylko element postępowania w przedmiocie ustalenia przebiegu granic działek dla celów ewidencyjnych, poprzedzający terenowy pomiar geodezyjny lub fotogrametryczny i mieści w sobie także elementy oświadczenia wiedzy co do przebiegu tej granicy.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 15 stycznia 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 218/13, nieprawomocny