Czy osady z uzdatniania wody (19 09 02) można przekazywać firmie posiadającej zezwolenie na prowadzenie odzysku na terenie innego województwa niż miejsce wytworzenia odpadu?
Oferta spoza województwa jest dużo korzystniejsza finansowo od pozostałych.
Odpowiedź:
Nie ma zakazu przekazywania osadów z uzdatnia wody do instalacji zlokalizowanej poza regionem, na którym osady zostały wytworzone.
Uzasadnienie:
Zakazy dotyczące przetwarzania odpadów poza miejscem ich wytworzenia określa art. 20 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. Z treści art. 20 ust. 3 u.o. wynika, że zakazane jest stosowanie komunalnych osadów ściekowych oraz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych poza obszarem województwa, na którym zostały wytworzone, zaś z art. 20 ust. 7 u.o. wynika, że zakazuje się przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz pozostałości z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, o ile są przeznaczone do składowania oraz odpadów zielonych poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone. Te zakazy nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego w sytuacjach wskazanych w art. 20 ust. 5, ust. 6 i ust. 9 u.o. Zatem bez przeszkód można przekazać osady z uzdatniania wody do dowolnej instalacji zlokalizowanej poza regionem, uwzględniając przy tym zasadę bliskości, o której mowa w art. 20 ust. 1 i ust. 2 u.o.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.