Pytanie:
Na działce inwestora zlokalizowany jest budynek gospodarczy oddalony od granicy działki 1,5 m i 3 m. Wystąpił on do organu I instancji o rozbudowę ww. budynku. Przedłożono decyzje o warunkach zabudowy z zapisem, iż dopuszcza się lokalizację budynku w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio w granicy.
Czy organ I instancji może wydać decyzję o pozwoleniu na budowę, jeśli rozbudowa będzie oddalona 3 m od granicy działki?
Odpowiedź:
Tak, jest możliwa rozbudowa w odległości 3 m od granicy działki.
Uzasadnienie:
W pierwszej kolejności wskazać należy, że, zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy (pkt 1), 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy (pkt 2).
Natomiast, zgodnie z § 12 ust. 2 r.w.t., sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Oznacza to, że organ wydający decyzję o warunkach zabudowy może zezwolić na usytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych w odległości bliższej niż 3 m – 1,5 m lub bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną. Należy jednak pamiętać, że postanowienia decyzji o warunkach zabudowy nie mogą ograniczać zapisów aktu rangi rozporządzenia. Dodatkowo ustawodawca użył zwrotu "dopuszcza się" inne usytuowanie budynku, a nie "nakazuje się".
W opisywanej sprawie należy jednak zwrócić uwagę, że pojęcie "rozbudowa" nie jest utożsamiane z sytuowaniem budynku. Wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji to przebudowa (art. 3 pkt 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud.).
Z rozbudową mamy zatem do czynienia w przypadku zmiany, innych poza wysokością, charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego jak kubatura, powierzchnia zabudowy, jego długość czy szerokość (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Go 725/08, LEX nr 550251). Rozbudową będzie więc powiększenie istniejącego obiektu budowlanego o dodatkowe pomieszczenie, które stanowi część obiektu budowlanego (wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 września 2008 r., sygn. akt II SA/Bd 398/08, LEX nr 526413).
Zwrócić należy uwagę, że, zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.t. jego przepisy stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.
W pojęciu budowy, zgodnie z art. 3 pkt 6 pr. bud., mieści się wykonywanie obiektu w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa. Należy podkreślić, że wykonywanie obiektu oraz rozbudowa mają inny zakres, choć obie stanowią budowę. W związku z tym należy uznać, że ustawodawca świadomie w § 12 r.w.t. posługuje się pojęciami "sytuowanie budynku" oraz "rozbudowa".
Oznacza to, że przywołane poszczególne regulacje zawarte w § 12 r.w.t. zawierają niezależne unormowania. Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 3 r.w.t. w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się m.in. rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona wust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary.
Jeśli w przedmiotowej sprawie zostaną zachowane te wymiary to można wykonać rozbudowę.