Czy podmiot budujący małą oczyszczalnię ścieków (którą następnie będzie eksploatował) dla potrzeb kilku budynków jednorodzinnych winien uzyskać od wójta zezwolenie na podstawie ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, z późn. zm.) – dalej u.z.w.o.ś.?
Odpowiedź:
Podmiot powinien uzyskać zezwolenie na podstawie art. 16 ust. 1 u.z.w.o.ś.
Uzasadnienie:
Z treści zadanego pytania wynika, że podmiot buduje małą oczyszczalnie ścieków dla potrzeb kilu budynków mieszkalnych. Na podstawie art. 16 ust. 1 u.z.w.o.ś. na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków jest wymagane uzyskanie zezwolenia wydawanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w drodze decyzji.
Od tego obowiązku w myśl ust. 3 wyłączone są gminne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. W przedmiotowej sprawie podmiot wybudował małą oczyszczalnie ścieków, a więc należy rozważyć, czy to urządzenie spełnia kryteria indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.).
Zgodnie z tym przepisem, nie wymaga pozwolenia na budowę indywidualna przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Ponieważ oczyszczalnia jest przeznaczona dla kilku budynków mieszkalnych, kwalifikuje się jako urządzenie do zbiorowego odprowadzania ścieków, nie ma więc charakteru indywidualnego do obsługi jednego gospodarstwa domowego.
W takim wypadku należy stwierdzić, że urządzenie przeznaczone jest do zbiorowego odprowadzania ścieków, a więc wymaga uzyskania zezwolenia na podstawie art. 16 u.z.w.o.ś.
Zgodnie z art. 2 pkt 20 u.z.w.o.ś., zbiorowym odprowadzaniem ścieków jest działalność polegająca na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Ponieważ podmiot wybudował oczyszczalnię do odprowadzania ścieków dla kilku budynków mieszkalnych i oczyszczalnia nie ma charakteru indywidualnej przydomowej oczyszczalni, stosuje się w tym przypadku art. 16 ust. 1 u.z.w.o.ś., a więc podmiot zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie.