Komentarz prezentuje wnikliwą i przystępną interpretację przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz innych aktów prawnych z nią związanych. Autorzy - doświadczeni sędziowie sądów administracyjnych, pracownicy naukowi o wysokich kwalifikacjach, wybitni specjaliści i prawnicy praktycy uczestniczący w procesie inwestycyjnym na wszystkich jego etapach - podpowiadają, jak można skutecznie rozwiązywać problemy prawne towarzyszące stosowaniu tych regulacji w praktyce. W sposób jasny i precyzyjny wskazują, jakie działania powinien podejmować inwestor budowlany, by osiągnąć zamierzony efekt bez konieczności wchodzenia w spory z organami administracji publicznej, przedstawiają również merytoryczną analizę jego uprawnień i obowiązków. Na uwagę zasługują także praktyczne rady, jak uniknąć komplikacji łączących się z koniecznością uwzględniania wymagań stawianych przedsięwzięciom inwestycyjnym, m.in. z zakresu prawa ochrony środowiska, prawa energetycznego, prawa autorskiego czy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedstawione rozważania wzbogaca najnowsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.
Publikacja uwzględnia ostatnie zmiany ustawodawcze, wprowadzone do prawa budowlanego po ogłoszeniu jego tekstu jednolitego, wynikające z ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Adresaci:
Komentarz jest skierowany do prawników praktyków, ale przede wszystkim do pracowników organów administracji publicznej - zarówno rządowej, jak i samorządowej - oraz faktycznych uczestników procesu budowlanego, w szczególności do inwestorów. Poza tym będzie pomocny pracownikom naukowym oraz studentom wydziałów prawa i kierunków technicznych.
Więcej informacji na temat publikacji na stronach internetowej księgarni Profinfo>>>
Przeczytaj wywiad z prof. Markiem Wierzbowskim "Złe prawo budowlane hamuje inwestycje"