Odpowiedź: w tej sytuacji, przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania składek na FP, ponieważ zadeklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia (tj. 1680 zł).

Uzasadnienie: zgodnie z treścią art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s., podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych osób prowadzących pozarolnicza działalność, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2014 r. wynosi ona 560 zł.

Na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.) - dalej u.p.z., obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP), ustalane od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (1680 zł w 2014 r.), opłacają osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby współpracujące, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Składki na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne (art. 107 ust. 1 u.s.u.s.).

Oznacza to, że osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, na swój wniosek nie maja obowiązku opłacania  składek na FP.

Składka na FP wynosi 2,45% podstawy wymiaru odpowiadającej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność 
i osoby współpracującej.

Z powyższego wynika, że osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, które jako podstawę wymiaru składek zadeklarowały kwotę odpowiadającą 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, są zwolnione z obowiązku opłacania składek na FP.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego