Z uwagi na skargi kierowane przez obywateli, RPO podjął decyzję, aby zgłosić wątpliwości konstytucyjne wobec przepisów przewidujących, że w odniesieniu do nieruchomości rekreacyjnych pobierana ma być ryczałtowa opłata za odbiór odpadów.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zobowiązanie gmin do stosowania takiej samej stawki ryczałtowej zarówno w odniesieniu do nieruchomości, które są wykorzystywane przez wiele miesięcy w roku, jak i tych, które są wykorzystywane sporadycznie, narusza konstytucyjny standard równości podatkowej.

Rzecznik wskazał także, że wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r., sygn. akt K 17/12, ustawodawca nie określił górnej granicy opłaty ryczałtowej, jaką mogą stosować gminy.

Pobierz ebook i dowiedz się więcej 
Wytwarzanie produktów
z odpadów

 

W udzielonej Rzecznikowi odpowiedzi Minister Środowiska potwierdził, że z docierających do niego sygnałów także wynika, że w wielu przypadkach ryczałtowa opłata jest ustalana niezgodnie z obowiązującym prawem.

MŚ podzielił pogląd Rzecznika Praw Obywatelskich o konieczności interwencji legislacyjnej, "zwłaszcza że przemawiają za tym względy dostosowania omawianej regulacji do standardów konstytucyjnych, przynajmniej poprzez określenie [...] górnej stawki opłaty ryczałtowej od nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjne".
(RPO/DL)