Znowelizowana w czerwcu br. ustawa o odnawialnych źródłach energii pozwoli na wykorzystanie we współspalaniu drewna energetycznego. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, za drewno energetyczne uważany jest "surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie". Czerwcowa nowelizacja zobowiązała ministra środowiska do wydania szczegółowego rozporządzenia określającego m.in. parametry takiego surowca.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, drewnem energetycznym będzie np.: drewno małowymiarowe, pozostałości drzewne po wycince i wyróbce surowca drzewnego, karpina - czyli część podziemna drzewa wraz z pniakiem pozostałym po ścięciu, drewno które zostało poddane długotrwałemu składowaniu, czy też pochodzące z plantacji energetycznych.

Za drewno energetyczne uważane ma być też takie, które jest "zdeformowane pod względem kształtu, nadmiernie przesycone substancjami żywicznymi, zdeprecjonowane biodegradacyjnie lub abiotycznie w fazie wzrostu drzew, a także na skutek długotrwałego przelegiwania po pozyskaniu w lesie lub na składnicach drewna" - czytamy w rozporządzeniu.

Ponadto do współspalania będą mogły trafić też elementy drewniane po rozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz małej architektury, czy też "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego", jeśli będą miały odpowiednie parametry określone w projekcie rozporządzenia.

Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe
Bartosz Rakoczy, Błażej Wierzbowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Zgodnie z projektem rozporządzenia, do drewna energetycznego zaliczone zostanie np. takie, które będzie miało wartość opałową powyżej 7 tys. kJ/kg, czy wilgotność do 50 proc.

W projekcie podkreślono, że pozyskanie drewna energetycznego nie może prowadzić do zmniejszenia ilości drewna pozostawionego w lasach do naturalnego rozkładu "w celu kształtowania właściwej różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych".

Rozporządzenie miałoby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 

(PAP/dl)