Konieczność wprowadzenia nowych zasad jest podyktowana m.in. niskim poziomem odpadów komunalnych zbieranych selektywnie oraz koniecznością ujednolicenia zasad prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie kraju. Ponadto resort środowiska wskazuje, że zła jakość zbieranych odpadów negatywnie wpływa na stan techniczny instalacji je przetwarzających.
Zgodnie z przepisami zawartymi w projekcie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, odpady komunalne mają być zbierane w pojemnikach, workach w miejscu ich wytworzenia lub pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów gromadzonych selektywnie, umieszczonych w miejscach publicznych.
Pojemniki mają być wykonane z materiałów zapewniających zabezpieczenie zbieranych odpadów przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych. Mają być w nich (w workach lub pojemnikach) zbierane: papier, metale, tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Czytaj: PSZOK nie jest obiektem użyteczności publicznej >>>
Rozporządzenie określa zasady ich oznakowania. Odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i tektury w pojemnikach lub workach koloru niebieskiego, oznaczonych napisem „Papier i tektura". Z kolei odpady ze szkła oraz odpady opakowaniowe ze szkła w pojemnikach lub workach koloru zielonego, oznaczonego napisem „Szkło".
Natomiast jeśli szkło będzie zbierane w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne będzie zbierane w pojemnikach lub workach koloru białego, oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne", a szkło kolorowe w pojemnikach lub workach koloru zielonego, oznaczonych napisem „Szkło kolorowe".
Odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz opakowania wielomateriałowe będą zbierane w pojemnikach lub workach koloru żółtego oznaczonego odpowiednio napisem „Metale "lub „Tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe.
Gospodarka odpadami - przypominamy o nowych wzorach sprawozdań >>>
Obowiązek zapewnienia pojemników w określonym kolorze ma zostać zrealizowany w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Natomiast oznakowanie pozwalające na właściwe selektywne zbieranie w nich odpadów w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
W uzasadnieniu możemy przeczytać, że na konieczność podjęcia prac nad rozporządzeniem miała wpływ Komisja Europejska, która dokonała przeglądu spełniania wymagań dot. gospodarki odpadami w krajach członkowskich na podstawie, którego powstał dokument Mapa drogowa dla Polski, w której jedną z rekomendacji jest zdefiniowanie przez Polskę standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Ponadto Komisja Europejska uzależniła przyznanie środków z funduszy europejskich na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 od spełnienia warunków określonych dyrektywami UE.
Czytaj: Pieniądze na gospodarkę odpadami zagrożone >>>
Resort zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
(RCL/ Rzeczpospolita/ dl)