23 państwa członkowskie przyjęły i zgłosiły Komisji Europejskiej plany gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy. 4 państwa członkowskie (Belgia, Hiszpania, Portugalia i Grecja) albo nie przyjęły planów, albo przyjęły i zgłosiły tylko niektóre z nich. Ogółem Komisja otrzymała 124 plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (ze 174 spodziewanych). Spośród nich 75% dotyczyło dorzeczy transgranicznych.
Ocena planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy wskazuje na to, że spodziewane są postępy w osiąganiu celu, lecz znaczący odsetek jednolitych części wód nie uzyska dobrego stanu w 2015 r. W ramach przeprowadzonej przez Komisję oceny określono główne przeszkody napotkane w każdym państwie członkowskim i podkreślono, że głównymi oddziaływaniami na środowisko wodne pozostają oddziaływania hydromorfologiczne, zanieczyszczenie i nadmierne odprowadzanie wód.
Pełne „Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wykonania ramowej dyrektywy wodnej (2000/60/WE) dot. planów gospodarowania wodami w dorzeczu” można znaleźć pod tym adresem.
Źródło: www.kzgw.gov.pl
Komisja Europejska ocenia plany gospodarowania wodami
Ocena planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy opiera się na sprawozdawczości państw członkowskich, która obejmuje opublikowane plany i towarzyszącą im dokumentację, a także na sprawozdawczości elektronicznej za pośrednictwem Europejskiego Systemu Informacji o Wodzie (WISE).