Tym razem prezes UOKiK nałożył kary na dwa przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem osób, które działały na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. Chodzi o firmę ADAM – TOURS oraz ROAL. Kary wyniosły odpowiednio: 250 994 tys. zł i 51 558 tys. zł.
Nieuczciwy mechanizm w przetargach
Jak wskazano w komunikacie urzędu, praktyki naruszające prawo antymonopolowe zaobserwowano w czterech przetargach, obejmujących m. in. dowóz dzieci do placówek opiekuńczych oraz usługi komunikacji zastępczej. Przedsiębiorstwa zastosowały mechanizm polegający na rozstawianiu i wycofywaniu ofert. Firmy uzgadniały między sobą stawki proponowane w ofertach, a następnie – jeżeli w przetargu zajmowały dwa pierwsze miejsca – jedna z nich wycofywała się już po fakcie. Powodowało to, że organizujący przetarg byli zmuszeni wybrać przedsiębiorstwo, które zaproponowało wyższą stawkę. Stało się tak na przykład w przetargu na dowóz dzieci z niepełnosprawnościami na terenie gminy Zabierzów, w którym wybór droższej oferty był podyktowany celowo spowodowanymi brakami formalnymi.
Czytaj w LEX: Dowóz dzieci do szkół i przedszkoli - obowiązek gminy >
Czytaj też:
UOKiK sprawdza, czy doszło do zmowy cenowej na rynku ekspresów do kawy >>
UOKiK zarzuca siedmiu firmom naruszenie zakazu zmowy przetargowej >>
Narażanie na straty
UOKiK zaznacza, że decyzja o karach nie jest jeszcze prawomocna. Jeśli jednak zarzuty się potwierdzą, za praktyki naruszające zasady uczciwej konkurencji przedsiębiorstwom grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu. Podobne postępowanie toczy się także wobec trzech przewoźników działających na terenie województwa lubelskiego.
Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Skutki wyroku uwzględniającego powództwo o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone >
- Zmowy przetargowe, czyli zawieranie niedozwolonych porozumień przez uczestników przetargów publicznych, wpływają negatywnie na poziom cen i jakość usług. Porozumienia tego typu ograniczają oczekiwane korzyści z przetargów, narażają na straty instytucje zamawiające oraz lokalne społeczności, stąd tak ważne jest przeciwdziałanie im - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Wskazanie właściwej chwili dla oceny czy postanowienie umowne jest niedozwolone >
Cena promocyjna: 119.6 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 209.3 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.