Pytanie
U urzędzie gminy ogłoszono konkurs na wolne stanowisko urzędnicze, wpłynęło 12 ofert, analiza dokumentów wykazała, że wymogów formalnych nie spełniły 3 aplikacje, pozostało więc 9 kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu.
Jak ta sytuacja ma się do art. 13a u.o.p.s., który stanowi, że "w toku naboru komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe, których przedstawia kierownikowi celem zatrudnienia wybranego kandydata"?Która interpretacja przepisu ustawowego jest prawidłowa?:
Cała 9 ma być dopuszczona do selekcji końcowej – rozmowa kwalifikacyjna i Wójtowi jako kierownikowi jednostki powinna zostać przedstawiona lista z 9 kandydatami spełniającymi wymogi formalne oraz osobna lista z 5 najlepszymi kandydatami wyłonionymi spośród tych 9 w selekcji końcowej, a zatrudniony powinien zostać najlepszy. Czy może przepis należy rozumieć tak, że spośród tej 9 jeszcze przed selekcją końcową jest wyłanianych 5 najlepszych (jako kryterium przyjmowane są wymagania niezbędne i w największym stopniu spełnianie wymagań dodatkowych) do etapu końcowego tj. rozmowy kwalifikacyjnej, i tylko oni w niej uczestniczą i spośród tej 5 zostanie wyłoniony nowy pracownik. W takim wypadku Wójt otrzymałby listę zawierającą tylko 5 nazwisk.