Pytanie
Spółka, w ramach prowadzonej działalności budowlano-montażową, przystępuje do dobudowy i rozbudowy domu opieki. Zgodnie z projektem dobudowa i rozbudowa istniejącego obiektu ma na celu powiększenie istniejącej placówki i zwiększenie liczby pensjonariuszy. Istniejący budynek zapewnia m.in. pomieszczenia terapii i rehabilitacji, pomieszczenia pralni i prasowalni, węzeł kuchenny, gabinet pomocy doraźnej oraz miejsce kultu religijnego. Planowana rozbudowa nowoprojektowanego skrzydła budynku zapewni następujące funkcje:
- w poziomie niskiego parteru: pomieszczenia szkoły zaocznej (2 sale wraz z zapleczem sanitarnym, socjalnym, administracyjnym i magazynowym, (to ok. 28% powierzchni realizowanej inwestycji)
- w poziomie wysokiego parteru i piętra – pomieszczenie domu opieki dla 40 pensjonariuszy takie jak pokoje mieszkalne, pobytu dziennego, sanitarne, personelu, magazyny
- w poziomie poddasza: pomieszczenia pomocnicze i magazynowe, pomieszczenia gościnne i sanitarne.
Wykonane zostaną również gabinety medyczne pomocy doraźnej (pielęgniarskie) mające być przeznaczone do udzielenia pierwszej pomocy medycznej w wypadkach awaryjnych, udzielenia porad w zakresie usług pielęgnacyjnych, wykonania drobnych usług pielęgnacyjnych, wykonania iniekcji - przy czym gabinet y mają funkcjonować wyłącznie przy użyciu sprzętu medycznego jednorazowego. Projektowany budynek jest dobudowany do istniejącego budynku i stanowi odrębny budynek, ponieważ jest oddzielony pionową ścianą oddzielenia przeciwpożarowego od fundamentu do pokrycia dachu.
Jaką należy zastosować stawkę VAT przy dobudowie i rozbudowie domu opieki, w którym znajdują się gabinety pomocy doraźnej (pielęgniarskie) a w poziomie niskiego parteru znajdują się pomieszczenia szkoły zaocznej?
Czy można zastosować stawkę VAT w wysokości 8% do całości wykonywanych robót budowlano – montażowych?