Odpowiedź:
Umowa, której przedmiotem jest wykonanie projektu budowlanego, jest umową o dzieło. Zgodnie z treścią art. 638 § 1 i 2 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r. poz. 459) - dalej k.c., do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego. Jeżeli natomiast zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio.

Z przepisów o rękojmi przy sprzedaży mających odpowiednie zastosowanie do umowy o dzieło wynika, że wykonawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat (art. 568 § 1 k.c.). Należy jednocześnie pamiętać, że na podstawie art. 558 § 1 k.c. strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, a więc umowa może wydłużyć ustawowy dwuletni okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi (skrócenie jest ograniczone w odniesieniu do konsumentów będących zamawiającymi).
Wydłużenie okresu rękojmi nie jest natomiast ograniczone, co oznacza, że strony mogą ten okres dowolnie wydłużyć. Jeżeli umowa takiego postanowienia nie przewiduje, obowiązuje termin wynikający z kodeksu cywilnego.

Z przepisów o gwarancji przy sprzedaży mających odpowiednie zastosowanie do umowy o dzieło wynika, że termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy projekt budowlany został zamawiającemu wydany (art. 577 § 4 k.c.). Z tym że po pierwsze, udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego, w przypadku gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu. A zatem to umowa decyduje o tym, czy wykonawca udzieli gwarancji. Po drugie, podobnie jak w przypadku rękojmi umowa może przewidywać inny termin gwarancji, a więc może być on zarówno skrócony, jak i przedłużony. W dowolny sposób, w zależności od ustaleń stron.

Roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji mogą być dochodzone przez zamawiającego dowolnie, w zależności od jego woli. Może on również dochodzić roszczeń odszkodowawczych na zasadach ogólnych – obok i niezależnie od uprawnień wynikających z rękojmi i gwarancji. Z art. 646 k.c. wynika, że roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Obok odpowiedzialności za dzieło w postaci wykonania projektu budowlanego może także powstać odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu sprawowania nadzoru autorskiego i roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem lat trzech albo dziesięciu, w zależności od tego, czy zamawiającym jest przedsiębiorca, czy konsument.

Łukasz Smaga, autor współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 17.08.2017 r.