We wtorek urząd miasta w Gdańsku poinformował, że w ramach postępowania dotyczącego wyboru partnera prywatnego dla realizacji przedsięwzięcia „Zagospodarowanie obszaru dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście w Gdańsku” miasto skierowało do dziesięciu firm zaproszenie do składania swoich ofert. Firmy mają na to czas do końca lutego 2018 roku.
Przewiduje się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wybrana najlepsza oferta i podpisana umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zakłada się, że wyłoniony zostanie partner, który zaprojektuje, sfinansuje i wybuduje, a następnie będzie administrował nową przestrzenią. Oferta ma objąć nie tylko obszar dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście, ale też obszary inwestycyjne znajdujące się w jej otoczeniu.
Dyrektor wydziału polityki gospodarczej gdańskiego magistratu, Iwona Bierut poinformowała, że podczas oceny oferty najwyżej punktowanym kryterium będzie jakość przedstawionej przez oferenta koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. „Istotny będzie również podział zadań i ryzyk pomiędzy partnera prywatnego a podmiot publiczny oraz w dalszej kolejności wielkość partycypacji w kosztach wybudowania obiektów celu publicznego i czas realizacji przedsięwzięcia w całości” – tłumaczy.
W ramach przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane zarówno obiekty o charakterze publicznym, jak też komercyjnym, a także towarzyszący im układ drogowy oraz tereny zielone. Ostateczny sposób zagospodarowania nieruchomości uzależniony jest od koncepcji urbanistyczno-architektonicznych, jakie przedstawią potencjalni partnerzy. Przewidywane jest powstanie obiektów publicznych na potrzeby działalności związanej z integracją społeczną i kulturą lub funkcje edukacyjno-opiekuńcze zarówno dla dzieci jak i osób starszych.
Poza tym budowany i przebudowywany ma być układ drogowy, a także zagospodarowane mają być tereny zielone na bastionach Wilk i Reduta Wyskok. Mają powstać nowe ciągi piesze i ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, a także zmodernizowane ma być boisko przy szkole podstawowej nr 65.
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz przypomina, że przed laty Dolne Miasto uważano za gorszą i zaniedbaną część miasta. „Dzisiaj można zobaczyć, jak ta część Gdańska zmieniła się na lepsze, stając się kolejną wizytówką miasta” – dodał. Na Dolnym Mieście realizowane są prace rewitalizacyjne. W tej części miasta swoją inwestycję „Fashion Lab” realizuje polska firma odzieżowa LPP.
Urząd miasta zapowiedział, że w niedługim czasie rewaloryzacji zostanie poddany obiekt dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa wraz z dworem Uphagenów, gdzie powstanie zgodnie z koncepcją prywatnego inwestora hotel, restauracja, centrum konferencyjne, a także tzw. Centrum Uphagena, gdzie realizowane będą lokalne inicjatywy. Pojawią się także nowe inwestycje mieszkaniowe.
Zajezdnia tramwajowa przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście w Gdańsku powstała w 1883 roku. Linia tramwajowa biegła przez ulicę Łąkową, Długimi Ogrodami na Długi Targ i dalej Długą, Targiem Węglowym, Drzewnym, Korzenną. W 1999 r. zajezdnia została zamknięta, a trakcje w halach-zdemontowane. Obecnie jest tam parking. (PAP)
Autor: Bożena Leszczyńska