Odpowiedź:
Efekt ekologiczny liczony jest jako zmniejszenie w skali roku emisji następujących zanieczyszczeń pyłowo-gazowych:
- dwutlenek węgla - CO2,
- dwutlenek siarki - SO2,
- tlenek azotu - NOx,
- benzo-alfa-piren - b(A)p,
- pyły
Efekt ekologiczny dla biogazowi, czyli efekt ekologiczny wykorzystania energii odnawialnej jest odnoszony do energii z węgla.
To oznacza że wymiar strat ekologicznych spowodowany zużyciem węgla jest podstawą wyceny efektu ekologicznego w przypadku zastąpienia energii z węgla energią odnawialną.
Efekt ekologiczny będzie więc obejmował tę część szkód ekologicznych spowodowanych przez energetykę która zostanie zastąpiona źródłem odnawialnym.
Szkody ekologiczne wywołane wytwarzaniem energii z węgla utożsamia się z kosztami zewnętrznymi obciążającymi jednostkę wytwarzanej energii, wyrażonymi w zł/(kW-h) lub zł/GJ.
Wytwarzanie energii z zasobów odnawialnych jest również związane z pewnym ujemnym wpływem na środowisko, a zatem efekt ekologiczny powinien być skorygowany o wielkości tych kosztów.
Efekt ten można przedstawić następująco:
EOi = KZW -KZOi
gdzie: EOi - efekt ekologiczny z tytułu wykorzystania energii odnawialnej z i- tego źródła odnawialnego,
KZW - koszt zewnętrzny obciążający energię wytworzoną z węgla,
KZOi -koszt zewnętrzny obciążający energię wytworzoną z i-tego źródła odnawialnego.
Niezwykle trudną do oszacowania jest wielkość kosztu zewnętrznego, zarówno obciążającego energię wytworzoną z węgla, jak i z i-tego źródła odnawialnego, gdyż należy tu uwzględnić nie tylko straty wymierne ale również te niewymierne. Można tego dokonać przy pomocy metody macierzowej, gdzie dobiera się odpowiednie współczynniki ważności.
Wszystkie elementy macierzy zarówno wymierne jak i niewymierne są wyrażone według jednolitej skali punktowej, a więc w aspekcie rangowym są porównywalne. Dzięki temu wartość strat wymiernych pozwala określić wartość strat niewymiernych.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.