Pytanie
Pracownik jest wychowawcą w placówce resocjalizacyjnej, zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin tj. 24 tygodniowo.
Jaki tego pracownika obowiązuje czas pracy?
W czasie 8 godzinnego dyżuru nie prowadzi tylko zajęć wychowawczych wynikających z planu zajęć tematycznych. Wychowawcę obowiązuje plan. Jest to plan rozpisany godzinowo i obejmuje takie czynności jak: zajęcia tematyczne, naukę własną, posiłki, dyżury porządkowe, toaletę wieczorną, ciszę nocną. Wychowawca zobowiązany jest również do indywidualnej pracy z wychowankiem polegającej na rozmowach, ustalaniu niezbędnych faktów do dalszej pracy z podopiecznym. W czasie pełnienia dyżuru pracownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za wychowanków na "swojej grupie". Czy nie jest to jednoznaczne, że wyjeżdżając z wychowankiem również całkowicie za niego odpowiada pracownik, czyli jest w pracy. Najczęściej takie wyjazdy są po dyżurze tzw. pobudce. Dyżur ten trwa 2 godz. od 6 do 8 kończąc się odprowadzeniem grupy wychowawczej do szkoły. Kilkakrotnie miał miejsce przypadek wyjazdu po wychowanka, przez wychowawcę, który był po dyżurze nocnym i pobudce, czyli pracował 10 godzin bez przerwy. Wychowankowie pochodzą z terenu całej polski np. po łączonych dyżurach wypada wyjazd do innych miejscowości (w obie strony zajmuje 8 godz. plus godziny dyżurów). Wychowawca jest w pracy ok. 18 godzin. Zostanie wystawiona tylko delegacja. Czasami wychowawca jedzie w taką podróż samochodem służbowym. Kilka wyjazdów wychowawcy musieli odbyć środkami publicznej komunikacji. Często wymaga się od wychowawców uczestnictwa w zebraniach, gdy w grafiku opieki wychowawczej wpisany jest dzień wolny.
Czy gdy pracownik w takim dniu w pracy złamie nogę na terenie szkoły, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za wypadek w pracy?
Czy to jest prawidłowe?