Pytanie
Rów melioracji szczegółowych – na części swego biegu – przepływa przez tereny zabudowane. Na terenach tych zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa oraz usługowa i przemysłowa. Z części obiektów woda opadowa jest odprowadzana do rowu powierzchniowo, a z części poprzez indywidualne kanalizacje deszczowe (ale nie w ramach szczególnego korzystania, gdyż są to wody z dachów). Na danym terenie funkcjonuje spółka wodna.
Czy osoby fizyczne - właściciele nieruchomości zabudowanych domkami jednorodzinnymi oraz podmioty gospodarcze – właściciele obiektów usługowych i przemysłowych mogą być członkami spółki wodnej?
Jeżeli nie zadeklarują z własnej woli udziału w spółce – czy można ich do niej włączyć na podstawie art. 168 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: - dalej pr. wod.?
Wątpliwość dotyczy faktu, że zgodnie z art. 168 pr. wod., włączyć do spółki można zakład (czyli zgodnie z definicją ustawową taki podmiot, który prowadzi działania wymagające pozwolenia wodnoprawnego).
Czy można ww. właścicieli nieruchomości – podkreślam na terenie zabudowanym – zobowiązać do ponoszenia świadczeń na rzecz spółki w trybie art. 171 pr. wod.?