Odpowiedź:
Wiata to budowla, do której nie mają zastosowania przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t. Ustawodawca nie wprowadził regulacji dotyczących odległości wiaty od obiektów handlowych.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud., budowla to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Wyliczenie to jest jedynie przykładowe, dlatego też wiaty należy zaliczyć do kategorii budowli (zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 lutego 2008 r., II SA/Ol 1123/07, LEX 347891).
Z treści pytania wynika, że obiekt, który ma powstać, to wiata. W przepisach brak legalnej definicji wiaty. Jednak zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wiata jest to lekka budowla w postaci dachu wspartego na słupach. Zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.t., przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.
Zatem zastosowanie przepisów r.w.t. do konkretnej wiaty zależeć będzie do tego czy spełnia ona funkcje użytkowe budynku. Dodatkowo nie wszystkie przepisy r.w.t. odnoszą się do budowli spełniających funkcje użytkowe budynków. Przykładowo do sytuowania wiaty w ogóle nie znajdują zastosowania odległości określone w § 12 r.w.t., które dotyczą sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną (zob. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 września 2010 r., II SA/Gd 388/10, LEX nr 752483).
Jednak sytuując wiatę na działce budowlanej pod uwagę należy brać regulacje zawarte również w innych przepisach r.w.t., między innymi w § 13 r.w.t. i § 60 r.w.t. (dotyczących przesłaniania i nasłonecznienia).
Ustawodawca nie wprowadził przepisów regulujących odległości wiaty od obiektów handlowych.
Czy są przepisy regulujące odległość konstrukcji drewnianej typu pergola od obiektów handlowych?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Budowlany.Czy są przepisy regulujące odległość konstrukcji drewnianej typu pergola (drewniana konstrukcja wsparta na słupach) od obiektów handlowych?Czy są przepisy regulujące odległość wiaty od budynków handlowych?