Pytanie:
Czy umowę leasingową po podpisaniu w 2015 r. należy rejestrować w urzędzie skarbowym?
Czy ma znaczenie, że auto będzie zarejestrowane jako osobowe do przewozu 6 osób o masie całkowitej do 3,5 tony?
Odpowiedź:
Jeżeli nie mają Państwo zamiaru zgłaszać pojazdu, jako wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej na druku VAT-26, wówczas będą Państwo obowiązani odliczać VAT od zakupów związanych z tym pojazdem zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.
Uzasadnienie:
Wskazane powyżej przepisy stanowią: w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
W katalogu wydatków ustawodawca wymienia wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Na podstawie powyższych regulacji z faktur dokumentujących leasing będą Państwo mieli prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego w wartości 50%. Podobnie, będzie ze wszystkimi innymi wydatkami poniesionymi na eksploatację pojazdu, innymi niż paliwo. Wskazane ograniczenie w odliczeniu będzie zatem dotyczyło np. kosztów naprawy, przeglądów technicznych, zakupu płynów, kosztów przejazdu autostradami, kosztów parkowania, usług za mycie pojazdu, itp. Obecnie ustawodawca nie stosuje limitu kwotowego typu: nie więcej niż 6.000 zł, stąd też mogą Państwo odliczać podatek VAT od wszystkich wydatków w wartości 50%, bez stosowania jakiegokolwiek kwotowego ograniczenia. Rejestracja umowy w urzędzie skarbowym nie ma tu znaczenia dla sprawy.
W przypadku odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa na uwadze należy mieć regulacje wynikające z art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – dalej u.z.u.p.t.u. Wskazane przepisy, mają obowiązywać do 30 czerwca 2015 r. Wynika z nich, że obniżenia kwoty podatku VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych;
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa we wskazanych przepisach określana jest na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, np. na podstawie karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, homologacji.
Podają Państwo informacje, iż pojazd ma być zarejestrowany, jako samochód osobowy. Jeżeli takie dane będą figurowały w dokumentach, to obowiązywać będzie Państwa ograniczenie z art. 12 ust. 1 pkt 1 u.z.u.p.t.u. W praktyce oznacza to, że do 30 czerwca br. nie będą Państwo mieli w ogóle prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na zakup paliwa do wskazanego pojazdu. Od 1 lipca natomiast, o ile stan prawny nie ulegnie zmianie, podatek VAT od zakupu paliwa będzie mógł być odliczany w 50%.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 VII 2015 r.]