Pytanie
W wyniku przebudowy instalacji IPPC (odlewanie metali żelaznych o zdolności produkcyjnej ponad 20 ton wytopu na dobę) wykonana zostanie nowa instalacja przeciwpożarowa zasilana wodą wodociągową, złożona z systemu tryskaczy w budynkach produkcyjno-składowych oraz wolnostojącego zbiornika o pojemności 600 m3, gwarantującego właściwe ciśnienie wody w sieci podczas pożaru. W związku ze szczególnymi wymogami wykonania jak i dalszej eksploatacji instalacji przeciwpożarowej przewidziane są zrzuty wody wodociągowej z instalacji według poniższych zasad:
1. Jednorazowo przed odbiorem instalacji przeciwpożarowej - z poszczególnych budynków, w celu kontroli prawidłowości wykonania wszystkich nowych elementów instalacji.
2. Cyklicznie raz w roku - z trzech losowo wybranych budynków, w celu systematycznego kontrolowania jakości funkcjonowania instalacji.
Na terenie zakładu istnieje rozdzielcza sieć kanalizacyjna funkcjonująca według zasad:
1. Sieć kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe i roztopowe z powierzchni utwardzonych zakładu, które po przejściu przez system podczyszczania w piaskowniku i separatorze trafiają do rzeki na warunkach określonych w pozwoleniu zintegrowanym.
2. Sieć kanalizacji sanitarnej odprowadza ścieki bytowe poprzez zakładową przepompownię do miejskiej sieci kanalizacyjnej na warunkach określonych w stosownej umowie.
Czy zatem ww. wody zużyte (z instalacji przeciwpożarowej) mogą być odprowadzane za pośrednictwem istniejącej sieci kanalizacji deszczowej do rzeki (jakie parametry powinno się określić dla tego rodzaju ścieków), czy też powinny być odprowadzane za pośrednictwem kanalizacji sanitarnej do miejskiej sieci kanalizacyjnej?