Czy w przypadku, gdy projekt budowlany przewiduje zastosowanie w nadbudowywanej części ściany oddzielenia przeciwpożarowego, można uznać, że spełnione są warunki pożarowe i odstąpić od wskazanej ww. ekspertyzy?

Czy w przypadku uzyskania ekspertyzy pożarowej uzgodnionej z właściwym komendantem wojewódzkiej straży pożarnej można zlokalizować nadbudowę w odległości 0,5 m od granicy sąsiedniej działki, pomimo że ekspertyza stanowi o rozwiązaniach ze względów przeciwpożarowych, a § 12 r.w.t. mówi o odległościach 3 i 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną?

Odpowiedź:
W celu usytuowania budynku w sposób opisany w pytaniu konieczne jest uzyskanie odpowiedniej ekspertyzy.

Uzasadnienie:
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t., przepisy r.w.t. stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2 r.w.t. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania: budynków o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 1000 m2 (pkt 1), budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2, o których mowa w art. 5 ust. 7 pkt 1-4 i 6 ustawy z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud. (pkt 2) – wymagania, o których mowa w § 1, mogą być spełnione w sposób inny niż określony w rozporządzeniu, stosownie do wskazań ekspertyzy technicznej właściwej jednostki badawczo-rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, odpowiednio do przedmiotu tej ekspertyzy.

Z przywołanego przepisu wynika, że odstępstwo od każdego przepisu r.w.t. może zostać udzielone na podstawie § 2 ust. 2 r.w.t. bez względu na to, czy dotyczy to przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową czy innych regulacji. Innymi słowy odstępstwo od § 12 r.w.t. może zostać udzielone na podstawie ekspertyzy wykonanej przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcę ds. budowlanych uzgodnionej z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Niemniej dla uzyskania odstępstwa zawsze konieczne jest wykonanie ekspertyzy, ponieważ jest ona warunkiem niezbędnym, wskazanym w omawianym przepisie, bez względu na rozwiązania przewidziane w projekcie budowlanym. Zatem jeśli w ekspertyzie wykonanej przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcę ds. budowlanych zostanie wskazane, że budynek może zostać nadbudowany, a ekspertyza ta zostanie uzgodniona z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, to będzie to równoznaczne z uzyskaniem odstępstwa, czyli umożliwi realizację inwestycji.

Stanowisko to potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 10.01.2013 r., II SA/Wr 733/12, który stanowi, że art. 2 ust. 3a r.w.t. przewiduje wyłącznie dwa organy, które są władne do uzgodnienia odstępstwa wojewódzkiego inspektora sanitarnego i komendanta wojewódzkiego państwowej straży pożarnej. Katalog ten jest zamknięty i nie ma możliwości uzgadniania odstępstwa z innymi organami. Skoro zatem inwestor uzgodnił ekspertyzę z jednym z tych organów, należy przyjąć, że posiada on stosowne uzgodnienie. Przywołany przepis wskazuje, że uzgodnienie ma być dokonane odpowiednio z przedmiotem ekspertyzy.

Martyna Sługocka, autorka współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 6.07.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów