Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska
Czy jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne na likwidację rowów przydrożnych, jeśli dla inwestycji rozbudowa drogi jest projektowana kanalizacja deszczowa?
Czy dla ww. inwestycji wystarczy tylko pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do potoku oraz na wykonanie wylotów?
Odpowiedź
Jeżeli przedmiotowe rowy przydrożne są rowami szczelnymi, czyli otwartą kanalizacją deszczową, to nie są urządzeniami wodnymi, i na ich likwidację pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane.
Jeżeli jednak są urządzeniami wodnymi, w rozumieniu przepisu art. 9 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., czyli służą kształtowaniu zasobów wodnych (są rowami ziemnymi/trawiastymi), to stosownie do przepisu art. 9 ust. 2 pkt 2 pr. wod., do likwidacji urządzeń wodnych przepisy ustawy o ich wykonaniu stosuje się odpowiednio, zatem mogą wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Rów ziemny, będący urządzeniem wodnym, nie tylko zbiera wodę z odwodnienia drogi (co zastąpi projektowana kanalizacja deszczowa), ale również kształtuje stosunki wodne na terenach przyległych do tego rowu i być może, że z tego powodu nie może być zlikwidowany. Skutki likwidacji rowu powinny być przeanalizowane w operacie wodnoprawnym i stanowić podstawę do podjęcia przez organ odpowiedniej decyzji o możliwości bądź też nie zlikwidowania takiego rowu.
Lucyna Osuch-Chacińska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 15 lipca 2014 r., stan prawny nie uległ do tej pory zmianie