Do końca lutego firmy mają czas na przygotowanie i przekazanie pracownikom informacji o ich dochodach za zeszły rok w formie deklaracji PIT-11.  W tym roku, jako że 28 lutego wypada w sobotę, ostateczny termin to poniedziałek 2 marca. Warto wiedzieć, że jeśli nawet ktoś nie otrzyma w od pracodawcy PIT-u, nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia dochodu. Jeśli zatem ktoś pracował w kilku różnych miejscach, powinien upewnić się, że z każdego z nich otrzymał podsumowanie zarobków.
 
 
 
Rozliczanie podatku to dobry moment, aby zastanowić się nad finansami. Nie ograniczać tylko do podsumowania zeszłego roku, ale również zacząć planować swoje finanse na przyszłość. Czy deklaracje podatkowe zawierają wystarczające informacje do oceny naszej sytuacji finansowej i zaplanowania finansów? Nie! Nie wystarczy raz do roku zebrać informacji o tym, ile zarobiliśmy w przeszłości, aby zarządzać finansami! Tymczasem dla wielu z nas sporządzanie PIT jest jedyną okazją do głębszego zastanowienia się nad poziomem swoich dochodów i wydatków.
Również w przypadku małych przedsiębiorstw zbyt mało uwagi przywiązuje się do informacji finansowej. Wiele firm ogranicza się do obowiązkowego sporządzania sprawozdań czy deklaracji i przekazywania ich urzędom. A przecież nie powinny traktować sprawozdań wyłącznie jako obowiązku wobec zewnętrznych organów. Nie wystarczy dokonywać pomiaru raz na rok, czy raz na kwartał, aby mieć pewność, że panujemy nad finansami.
 
Realizacja celów działalności gospodarczej, ale także celów w życiu osobistym, wymaga postawienia celów finansowych - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP. Aby mówić o planowaniu i stawianiu sobie celów, trzeba właściwie rozumieć informacje finansowe. Wiedzieć, skąd takie informacje można uzyskać. To nie jest wiedza tajemna - nawet osoby, które nigdy nie uczyły się ekonomii, finansów czy rachunkowości mogą łatwo zdobyć podstawowe umiejętności w tej dziedzinie.
Przekonali się o tym uczestnicy Akademii PARP, którzy zdecydowali się przejść szkolenie e-learningowe "Finanse dla niefinansistów". Jak sama nazwa wskazuje, zostało ono przygotowane specjalnie dla osób początkujących. Szkolenie podnosi świadomość znaczenia finansów w życiu prywatnym i zawodowym. Nawet pracując na stanowisku niefinansowym, powinniśmy mieć podstawową znajomość sytuacji ekonomicznej swojej firmy. Dzięki szkoleniu szybciej i łatwiej można będzie zorientować się w sytuacji finansowej własnej firmy lub kooperantów.
Tym, którzy nie są jeszcze przekonani, czy warto poświęcić czas na naukę finansów, polecamy krótkie szkolenie m-learning: "Podstawy planowania finansowego" - zachęca Aneta Grzyb-Hejduk. To szkolenie można przejść za pomocą urządzenia mobilnego ‑ tabletu lub smartfonu. Lekcje zostały przygotowane w taki sposób, aby można było je przejść w ciągu kilku minut, np. w oczekiwaniu na autobus.
Oprócz szkoleń "Finanse dla niefinansistów" oraz "Podstawy planowania finansowego", pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 46 innych szkoleń e-learning i 46 szkoleń m-learning. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.