Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Pytanie
Budynek jest usytuowany nierównolegle do granicy z działką sąsiednią, w odległości od 0,8 m do 3,0 m.
Czy jest możliwa nadbudowa tego budynku o jedną kondygnację w tych samych odległościach?
Odpowiedź
Tak, przepis § 12 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., przewiduje taką możliwość, o ile jednak przedmiotowy budynek znajduje się w zabudowie jednorodzinnej, przy nadbudowie uwzględnione zostaną regulacje zawarte w § 13, 60 i 271-273 r.w.t., w nadbudowanej ścianie nie będzie otworów okiennych lub drzwiowych, a sąsiednia działka jest działką budowlaną.
Uzasadnienie
W pierwszej kolejności wskazać należy, że, zgodnie z § 12 ust. 1 r.w.t., jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy (pkt 1), 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy (pkt 2). Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 2 r.w.t. sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej. Natomiast zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 3 r.w.t. w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273 r.w.t., dopuszcza się m.in. nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych.
Zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.t. przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2. W pojęciu budowy, zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud., mieści się wykonywanie obiektu w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa. Należy podkreślić, że wykonywanie obiektu oraz nadbudowa mają inny zakres, choć obie formy stanowią budowę. W związku z tym należy uznać, że ustawodawca świadomie w § 12 r.w.t. posługuje się pojęciami "sytuowanie budynku" oraz "nadbudowa". Oznacza to, że przywołane poszczególne regulacje zawarte w § 12 r.w.t. zawierają niezależne unormowania (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2013 r., II OSK 2024/11, LEX nr 1354922). W związku z powyższym do sytuowania budynku w odległości mniejszej niż określona w § 12 ust. 1 r.w.t. zastosowanie ma § 12 ust. 3 pkt 2 r.w.t. Te ograniczenia nie powinny być jednak stosowane do nadbudowy tak położonego budynku, ponieważ w takiej sytuacji zastosowanie znajduje § 12 ust. 3 pkt 3 r.w.t. Stanowisko to potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (II SA/GL 250/14, LEX nr 1513290), stanowiąc, że "sąd nie dostrzega racji (...) uzasadniających stosowanie do przypadku nadbudowy budynku usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w § 12 ust. 1 r.w.t., ograniczeń wynikających z § 12 ust. 3 pkt 2. Przepis § 12 ust. 3 pkt 2 r.w.t. ma zastosowanie do przypadku sytuowania budynku bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią, co nie obejmuje takich przypadków budowy, jak rozbudowa i nadbudowa, a jedynie dotyczy wykonywania budynku w określonym miejscu i odbudowy. Natomiast rozbudowa i nadbudowa tak zlokalizowanych budynków (w odległości mniejszej niż określona w § 12 ust. 1r.w.t.) została odrębnie uregulowana w r.w.t., właśnie w § 12 ust. 3 pkt 3".
W związku z powyższym możliwa jest nadbudowa budynku o jedną kondygnację położonego nierównolegle do granicy z działką sąsiednią, o ile jednak budynek ten znajduje się w zabudowie jednorodzinnej, przy nadbudowie uwzględnione zostaną regulacje zawarte w § 13, 60 i 271-273 r.w.t., w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie będzie otworów okiennych lub drzwiowych, a sąsiednia działka jest działką budowlaną.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .