Należności pieniężne przysługujące członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego.

UCHWAŁA Nr 30/2023
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 2 sierpnia 2023 r.
w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 154 § 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
Uchwała określa:
1)
wysokość oraz szczegółowe zasady, na których członkom komisji wyborczych i komisarzom wyborczym przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów;
2)
wysokość oraz szczegółowe zasady, na których przysługują zryczałtowane diety:
a)
członkom terytorialnych komisji wyborczych za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji,
b)
członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania;
3)
warunki obniżania wysokości zryczałtowanych diet członkom komisji wyborczych w przypadku nieuczestniczenia w wykonywaniu części zadań komisji.
§  2. 
Ilekroć w uchwale jest mowa o komisji należy przez to rozumieć Państwową Komisję Wyborczą, terytorialną komisję wyborczą oraz obwodową komisję wyborczą.
§  3. 
1. 
Członkom komisji i komisarzom wyborczym, w związku z wykonywaniem zadań, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481 i 2302), z uwzględnieniem przepisów uchwały.
2. 
Dieta dla członków komisji i komisarzy wyborczych wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Członkom komisji i komisarzom wyborczym, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje zwrot kosztów przejazdów lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkom komisji i komisarzom wyborczym przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub, za zgodą przewodniczącego komisji, a w przypadku komisarzy wyborczych - za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem według stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. poz. 271, z 2004 r. poz. 2376, z 2007 r. poz. 1462, z 2011 r. poz. 308 oraz z 2023 r. poz. 5).
3. 
Wydanie zgody, o której mowa w ust. 2, wymaga porozumienia:
1)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej z Szefem Krajowego Biura Wyborczego;
2)
przewodniczącego terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej z dyrektorem właściwej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
§  5. 
Należności, o których mowa w § 3 i § 4, są wypłacane na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego akceptowanych przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji, a w przypadku komisarzy wyborczych - przez dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego. § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 1 pkt 2, w następującej wysokości:
1)
dla przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych - 1500 zł;
2)
dla zastępców przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych- 1400 zł;
3)
dla członków terytorialnych komisji wyborczych - 1300 zł;
4)
dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 900 zł;
5)
dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 800 zł;
6)
dla członków obwodowych komisji wyborczych - 700 zł.
2. 
Jeżeli w wyborach organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzane jest głosowanie ponowne, członkom komisji przysługują, w związku z tym głosowaniem, zryczałtowane diety w połowie wysokości określonej w ust. 1.
3. 
Zryczałtowana dieta nie przysługuje, jeżeli członek komisji wyborczej nie uczestniczył w czynnościach, o których mowa w § 1 pkt 2.
4. 
Jeżeli członek terytorialnej komisji wyborczej nie uczestniczył w posiedzeniu lub posiedzeniach danej komisji, wysokość zryczałtowanej diety jest obniżana proporcjonalnie do liczby odbytych posiedzeń komisji. Wysokość takiej diety oblicza się przez podzielenie kwoty, o której mowa odpowiednio w ust. 1 pkt 1-3, przez liczbę wszystkich odbytych przez komisję posiedzeń, a następnie mnoży się otrzymany iloraz przez liczbę posiedzeń komisji, w których dany członek komisji uczestniczył. Jeżeli w wyborach organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzane jest głosowanie ponowne, w okresie po ustaleniu wyników pierwszego głosowania przez daną komisję przy dokonywaniu obliczeń, o których mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się ust. 2.
5. 
Podstawą wypłaty i ustalenia wysokości zryczałtowanej diety jest pisemne potwierdzenie udziału w czynnościach, o których mowa w ust. 1, wystawione przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji.
§  7. 
Należności, o których mowa w uchwale, wypłacają:
1)
członkom Państwowej Komisji Wyborczej - Szef Krajowego Biura Wyborczego;
2)
komisarzom wyborczym - dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego;
3)
członkom wojewódzkich komisji wyborczych - marszałek województwa;
4)
członkom powiatowych komisji wyborczych - starosta;
5)
członkom miejskich, gminnych i obwodowych komisji wyborczych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).
§  8. 
1. 
Uchwałę stosuje się odpowiednio w wyborach przeprowadzonych w toku kadencji, z tym że w wyborach tych członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługują zryczałtowane diety:
1)
w 3/4 wysokości określonej odpowiednio w § 6 ust. 1 - w wyborach przedterminowych i w wyborach do nowych rad;
2)
w połowie wysokości określonej odpowiednio w § 6 ust. 1 - w wyborach innych niż wymienione w pkt 1.
2. 
Jeżeli w wyborach przedterminowych organu wykonawczego gminy przeprowadzane jest głosowanie ponowne, członkom komisji przysługują, w związku z tym głosowaniem, zryczałtowane diety w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1.
§  9. 
Do wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w trakcie kadencji 2018-2024 stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  10. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu. 1
1 Niniejsza uchwała była poprzedzona uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 sierpnia 2018 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego (M.P. poz. 880 oraz z 2019 r. poz. 1195), która zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.851

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Należności pieniężne przysługujące członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego.
Data aktu: 02/08/2023
Data ogłoszenia: 17/08/2023
Data wejścia w życie: 02/08/2023