Możliwość uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.

OGŁOSZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 20 grudnia 2012 r.
o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego

Na podstawie art. 34 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 226, z późn. zm.1)) w związku z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903 oraz z 2012 r. poz. 1456), ogłaszam informację o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.
I.
Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o:
a)
udzielenie jednej koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym filmowym. Specjalizacja będzie realizowana poprzez udział w programie głównie polskich lub różnorodnych filmów kina światowego: fabularnych, dokumentalnych, animowanych. Program zawierać będzie także inne audycje poświęcone współczesnej kinematografii oraz historii kina polskiego i światowego (sylwetki twórców, relacje z festiwali i inne), a także audycje z zakresu edukacji filmowej i medialnej,

bądź

b)
dokonanie zmiany, w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, jednej koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego. Zmiana będzie polegała na rozszerzeniu koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy satelitarny, poprzez przyznanie prawa do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym, w okresie do daty wygaśnięcia obecnie obowiązującej koncesji. Zmiana będzie dotyczyła koncesji na program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym, określonym w udzielonej koncesji, realizujący specjalizację w sposób zbieżny z treścią pkt I lit. a niniejszego ogłoszenia.

Program będzie rozpowszechniany z zachowaniem poniższych warunków:

1.
Dla potrzeb udzielenia bądź dokonania zmiany koncesji użyte zostaną kanały telewizyjne przeznaczone do wykorzystania dla telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T (standard EN 300 744 VI.6.1 2009 Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych - ETSI), w pierwszym ogólnopolskim multipleksie, wymienione i szczegółowo określone w załączniku do zarządzenia nr 21 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 września 2007 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz (Dz. Urz. UKE Nr 27, poz. 139), zmienionego zarządzeniem nr 11 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 4 maja 2010 r. (Dz. Urz. UKE Nr 10, poz. 22).

Stacje nadawcze przeznaczone do rozpowszechniania programu będą zlokalizowane na poszczególnych obszarach wykorzystania częstotliwości wskazanych w powyższym planie zagospodarowania częstotliwości lub poza tymi obszarami w odległości nie większej niż 50 km od granicy obszarów. Wartości parametrów technicznych stacji nadawczych, w tym mocy promieniowanej, będą zawierały się w takich granicach, aby dopuszczalny sumaryczny poziom natężenia pola sygnałów zakłócających, wyznaczony zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Sektora Radiokomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego - ITU-R (Porozumienie Regionalne w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w Regionie 1 (w części Regionu 1 położonej na zachód od południka 170°E i na północ od równoleżnika 40°S, z wyłączeniem terytorium Mongolii) oraz Islamskiej Republice Iranu, w pasmach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz - Genewa 2006), tzn. obliczony metodą ITU R.P1546 dla 1% czasu, 50% miejsc, na wysokości 10 m n.p.t. nie przekraczał na granicy wspólnokanałowego obszaru wykorzystania częstotliwości wartości 46 dBµV/m.

2.
Multipleks pierwszy tworzyć będzie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, przy czym składowa wizji sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji H264/AVC.
3.
Multipleks pierwszy, poza programem, którego nadawca, w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania, uzyska prawo do umieszczenia go w multipleksie pierwszym, będą tworzyć następujące programy:
-
programy: ESKA TV, TTV, POLO TV i ATM Rozrywka TV, rozpowszechniane na podstawie decyzji Przewodniczącego KRRiT nr DK-137/2011 z dnia 29 lipca 2011 r. oraz decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE nr DZC-WTV-5157-17/11 (20) z dnia 19 grudnia 2011 r. wydanej dla ESKA S.A., STAVKA Sp. z o.o., Lemon Records Sp. z o.o. i ATM Grupa S.A.;
-
3 programy o charakterze wyspecjalizowanym, rozpowszechniane na podstawie decyzji wydanych przez Przewodniczącego KRRiT w wyniku przeprowadzonych postępowań, o których mowa w art. 34 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, przyznających prawo do umieszczenia programu w multipleksie pierwszym.

Wyspecjalizowany charakter programów będzie stanowić uzupełnienie bezpłatnej oferty programowej w naziemnej telewizji cyfrowej. Postępowanie, o którym mowa powyżej, będzie przeprowadzone w terminie zapewniającym nieprzerwane wykorzystanie całkowitej przepływności multipleksu pierwszego z uwzględnieniem konieczności zawarcia umów dotyczących świadczenia usługi telekomunikacyjnej polegającej na rozsiewie naziemnym sygnału multipleksu.

Uporządkowanie audiowizualnych składników multipleksu pierwszego będzie następujące:
-
programy rozpowszechniane przez podmioty, które uzyskały prawo do umieszczenia programu w multipleksie pierwszym, w wyniku decyzji Przewodniczącego KRRiT nr DK-137/2011 w następującej kolejności: ESKA TV, TTV, POLO TV i ATM Rozrywka TV;
-
pozostałe 4 programy w kolejności odpowiadającej dacie wydania koncesji (począwszy od najwcześniej wydanej koncesji).
4.
W wyniku rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego wobec wniosków złożonych w związku z niniejszym ogłoszeniem podmiot, dla którego zostanie udzielona bądź zmieniona koncesja, uzyska możliwość wykorzystania nie więcej niż jednej ósmej całkowitej przepływności multipleksu pierwszego.
5.
Program rozpowszechniany na podstawie decyzji wydanej w wyniku rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego wobec wniosków złożonych w związku z niniejszym ogłoszeniem będzie niekodowany i udostępniany odbiorcom bezpłatnie.
6.
Rozpoczęcie rozpowszechniania programu w sposób naziemny cyfrowy przez podmiot, który uzyskał w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania prawo do umieszczenia programu w multipleksie pierwszym, nastąpi po wydaniu przez Prezesa UKE decyzji w sprawie dokonania rezerwacji częstotliwości w trybie art. 37 ust. 3a ustawy o radiofonii i telewizji.
7.
Usługę telekomunikacyjną polegającą na transmisji sygnału multipleksu drogą rozsiewczą naziemną świadczyć będzie podmiot, z którym uprzednio zawarli umowy nadawcy programów: ESKA TV, TTV, POLO TV i ATM Rozrywka TV.
8.
Rozpoczęcie wykorzystania częstotliwości określonych w pkt I ogłoszenia w multipleksie pierwszym nastąpi w terminie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, jednak nie później niż od dnia 28 kwietnia 2014 r. do końca ważności koncesji.
9.
Program będzie rozpowszechniany w sygnale ogólnopolskiego multipleksu pierwszego w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości.
II.
1.
Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określenia warunków programowych będzie odesłanie do zadeklarowanych przez wnioskodawcę, we wniosku o udzielenie, bądź o zmianę polegającą na rozszerzeniu koncesji, informacji programowych i związanych z tym załączników, do których przestrzegania po uzyskaniu koncesji wnioskodawca się zobowiąże. Rażące odstąpienie od zadeklarowanych warunków programowych po udzieleniu koncesji będzie stanowić przesłankę cofnięcia koncesji w trybie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji.
2.
Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określenia warunków technicznych będzie ustalenie parametrów sygnalizacyjnych - identyfikatorów ID.
III.
W postępowaniu stosuje się formularze wniosków, które można uzyskać w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie przy Skwerze Kardynała Wyszyńskiego 9, w dni robocze w godzinach 1000-1500. Formularze dostępne są także na stronie internetowej www.krrit.gov.pl.

Wnioski można nadsyłać pocztą lub składać w kancelarii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - pokój 11. Kancelaria przyjmuje wnioski w dni robocze w godz. 1000-1500. Wnioski należy składać w dwóch egzemplarzach.

Informacje dotyczące postępowania można uzyskać pod numerem telefonu (+48) 22-597-30-89, a w sprawie parametrów technicznych stacji pod numerem telefonu (+48) 22-597-31-49.

IV.
Termin do składania wniosków na podstawie niniejszego ogłoszenia upływa z dniem 25 lutego 2013 r.
V.
Wnioski niezgodne z warunkami określonymi w pkt I w zakresie: przedmiotu postępowania, określenia charakteru programu lub warunków technicznych, a także wnioski złożone po terminie określonym w pkt IV, będą pozostawiane bez rozpoznania.
VI.
Niezwłocznie po wszczęciu postępowania lista wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu opublikowana zostanie w internecie na stronie www.krrit.gov.pl oraz wywieszona w siedzibie Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 459, Nr 112, poz. 654, Nr 153, poz. 903 i Nr 160, poz. 963 oraz z 2012 r. poz. 1209 i 1315.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.1016

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Możliwość uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.
Data aktu: 20/12/2012
Data ogłoszenia: 27/12/2012
Data wejścia w życie: 27/12/2012