Usługowe wypalanie cegły oraz ustalanie opłat za te usługi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 9 lipca 1975 r.
w sprawie usługowego wypalania cegły oraz ustalania opłat za te usługi.

Na podstawie § 5 ust. 1 i 2 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1972 r. w sprawie rozwoju produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 28, poz. 153, z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 12, poz. 67) oraz § 10 ust. 1 i § 11 uchwały nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady ceramiki budowlanej podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych są obowiązane przyjmować do usługowego wypalania cegłę surową wysuszoną, dostarczaną przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, kółka rolnicze, zespoły osób fizycznych produkujące materiały budowlane z surowców miejscowych, indywidualnych rolników, państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej itp. jednostki gospodarcze produkujące materiały budowlane na własne potrzeby.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obciąża zakłady, które dysponują nie wykorzystanymi w danym okresie zdolnościami wypałowymi pieców.
§  2.
1.
Uspołecznione zakłady ceramiki budowlanej, zwane dalej "zakładami", dokonujące usługowego wypalania cegły, przyjmując cegłę surową do wypalania, powinny dokonać odbioru technicznego tej cegły, obejmującego ilość oraz jakość, zgodnie z warunkami technicznymi ustalonymi w danym zakładzie dla cegły surowej wysuszonej.
2.
Cegła surowa oddawana do wypalania powinna być odpowiednio oznakowana. Przyjęcia cegły do wypału należy dokonywać na terenie zakładu. Wypalanie cegły surowej powinno być zgodne z wymaganiami procesu wypalania określonymi dla danego pieca wypałowego.
§  3.
1.
Po dokonaniu wypalenia zleceniodawca otrzymuje cegłę wypaloną z dostarczonej przez siebie cegły surowej. Złom pozostały po wypaleniu cegły może być, stosownie do umowy, zabrany przez zleceniodawcę lub pozostawiony w zakładzie.
2.
Zakład ponosi odpowiedzialność za straty wynikłe wskutek nieprawidłowo dokonanego wypalenia cegły surowej.
§  4.
1.
Upoważnia się dyrektorów przedsiębiorstw uspołecznionych do ustalania opłat za usługowe wypalanie cegły, przy uwzględnieniu następujących składników ceny:
1)
kosztu paliwa, obliczonego na podstawie jego ceny określonej w obowiązującym cenniku zaopatrzeniowym i normy zużycia ustalonej dla danego zakładu, powiększonego o faktyczne koszty zakupu,
2)
kosztu robocizny bezpośredniej związanej z wypalaniem cegły, powiększonego o przypadające od tej robocizny narzuty od funduszu płac,
3)
połowy narzutów z tytułu kosztów wydziałowych ustalonych dla zakładu,
4)
połowy narzutów z tytułu kosztów ogólnozakładowych ustalonych dla zakładu,
5)
zysku w wysokości ustalonej przez Państwową Komisję Cen dla poszczególnych zjednoczeń i innych organizacji gospodarczych, nadzorujących jednostki wykonujące usługi w zakresie wypalania cegły, obliczonego w stosunku do kosztów określonych w pkt 1-4.
2.
Opłatę za usługowe wypalanie cegły ustala się corocznie, przyjmując za jednostkę odniesienia 1000 sztuk cegły.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 lipca 1972 r. w sprawie warunków usługowego wypału cegły surowej wysuszonej i zasad odpłatności za te usługi (Monitor Polski Nr 43, poz. 232).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.23.149

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usługowe wypalanie cegły oraz ustalanie opłat za te usługi.
Data aktu: 09/07/1975
Data ogłoszenia: 31/07/1975
Data wejścia w życie: 31/07/1975