Nagrody z funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI
z dnia 12 września 1974 r.
w sprawie nagród z funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych.

Na podstawie § 71 pkt 5 lit. c) uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarki finansowej jednostek badawczych i szkół wyższych (Monitor Polski z 1974 r. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie wypłacania nagród z funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych w jednostkach badawczych oraz w jednostkach współpracujących i wdrażających, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie wypłacania nagród z funduszu efektów wdrożeniowych i z funduszu nagród wdrożeniowych w jednostkach badawczych oraz w jednostkach współpracujących i wdrażających.

1. Przez użyte w wytycznych określenia:

1) uchwała - należy rozumieć uchwałę nr 289 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarki finansowej jednostek badawczych i szkół wyższych (Monitor Polski z 1974 r. Nr 2, poz. 9),

2) jednostki badawcze - należy rozumieć jednostki określone w § 21 ust. 1 uchwały,

3) jednostki współpracujące - należy rozumieć jednostki wykonujące na podstawie umowy z jednostką koordynującą określoną część pracy badawczej, której rezultat jest przedmiotem wdrożenia,

4) jednostki wdrażające - należy rozumieć w szczególności przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne, które wdrażają nowe rozwiązania, będące wynikiem pracy badawczej,

5) kierownik jednostki - należy rozumieć dyrektora lub kierownika jednostki badawczej, jednostki współpracującej lub wdrażającej.

2. Nagrody z funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych, zwane dalej "nagrodami", wypłacane są w granicach kwot wyodrębnionych na te nagrody według poszczególnych umów, ze środków przekazywanych w trybie § 37 ust. 1 i 9 oraz § 38 ust. 1 i 4 uchwały.

3. Nagrody mogą być wypłacane po ustaleniu zgodnie z § 37 ust. 5 uchwały efektów ekonomicznych wdrożonej pracy i udziału w tych efektach jednostek badawczych, współpracujących i wdrażających.

4. Nagrody w jednostkach badawczych, współpracujących i wdrażających są wypłacane pracownikom tych jednostek z części funduszów będących w dyspozycji tych jednostek.

5. Nagrody wypłacane są:

1) autorom i współautorom wdrażanych rozwiązań,

2) pracownikom uczestniczącym bezpośrednio we wprowadzeniu rozwiązań do produkcji (praktyki),

nie częściej niż raz na kwartał.

6. Kierownik jednostki może zaliczyć do pracowników, o których mowa w ust. 5 pkt 2, również innych pracowników, którzy mieli istotny wpływ na jakość, terminowość i efekty wdrożonego opracowania.

7. Na nagrody dla pracowników wymienionych w ust. 6 kierownik jednostki może wydzielić część stanowiącą nie więcej niż 10% ogólnej kwoty przeznaczonej na nagrody. Łączna kwota nagród wypłaconych pracownikowi w ciągu roku nie powinna przekraczać jego 3-miesięcznego uposażenia zasadniczego. Z wydzielonej części nagród nie mogą być nagradzani członkowie kierownictwa jednostek objętych umową wdrożeniową oraz pracownicy ich jednostek nadrzędnych.

8. Wykaz pracowników, którym mają być przyznane nagrody z tytułu realizacji umowy, ustalany jest wstępnie jednocześnie z zawarciem tej umowy.

9. Po wdrożeniu wyniku pracy badawczej kierownik zespołu realizującego umowę lub upoważniony pracownik odpowiedzialny za przebieg prac wdrożeniowych, po zasięgnięciu opinii rady zakładowej, przedstawia kierownikowi jednostki wykaz pracowników, którym mają być przyznane nagrody, oraz propozycje procentowego podziału nagród.

10. Jeżeli do realizacji umowy powołany został zespół badawczo-wdrożeniowy, w którego skład wchodzą pracownicy jednostki badawczej, jednostek współpracujących i jednostki wdrażającej, wówczas kierownik zespołu określa wkład pracy poszczególnych pracowników i przedstawia wnioski dotyczące ich udziału w nagrodach kierownikom ich jednostek macierzystych.

11. Wykaz pracowników i procentowy podział nagród należy podać do wiadomości wszystkich pracowników jednostki. W okresie 7 dni mogą być zgłaszane propozycje zmian. Imienną listę wypłat akceptuje kierownik jednostki.

12. Przyznanie nagrody kierownikowi jednostki i jego zastępcom, jeżeli są oni autorami lub współautorami prac badawczych, wymaga zatwierdzenia przez kierownika jednostki nadrzędnej.

13. Przy przyznawaniu nagród należy uwzględniać przede wszystkim wkład pracy danego pracownika oraz jego wpływ na jakość, zakres, terminowość i efekty wykonywanej pracy, z tym że najwyższe nagrody powinny być przyznawane głównym autorom nagradzanych prac oraz pracownikom odpowiedzialnym za wyniki wdrożenia i kierującym zespołami realizującymi umowy.

14. Prawo do nagrody zachowuje także pracownik wymieniony w ust. 5, z którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu przed dniem jej wypłaty, chyba że rozwiązanie stosunku pracy przez zakład pracy nastąpiło z winy pracownika albo na skutek porzucenia przez niego pracy.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.31.188

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nagrody z funduszu efektów wdrożeniowych i funduszu nagród wdrożeniowych.
Data aktu: 12/09/1974
Data ogłoszenia: 20/09/1974
Data wejścia w życie: 20/09/1974