Wycena, ewidencja i rozliczenia przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 22 listopada 1969 r.
w sprawie wyceny, ewidencji i rozliczeń przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalania (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) i § 1 uchwały nr 240 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1957 r. w sprawie wykonywania przez Państwową Komisję Cen niektórych zadań z zakresu cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 356) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady wyceny, ewidencji i rozliczeń finansowych dotyczących przedmiotów nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki, a zakwalifikowanych do dalszego wykorzystania jako środki trwałe. Przedmioty te zwane będą dalej "przedmiotami o charakterze środków trwałych".
§  2.
1.
Równocześnie z czynnościami, o których mowa w § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 8 listopada 1969 r. w sprawie rozporządzania przedmiotami o charakterze środków trwałych, nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki (Monitor Polski Nr 52, poz. 405) - jednostka wykonująca pracę, zwana dalej "wykonawcą", obowiązana jest w porozumieniu z jednostką zlecającą i finansującą pracę, zwaną dalej "zleceniodawcą":
1)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów zakupionych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki - ustalić cenę tych przedmiotów na zasadach określonych uchwałą nr 420 Rady Ministrów z dnia 27 października 1961 r. w sprawie cen zbędnych maszyn i innych zbędnych przedmiotów urządzenia trwałego zbywanych przez państwowe lub spółdzielcze jednostki organizacyjne (Monitor Polski Nr 86, poz. 364) oraz zarządzeniem Państwowej Komisji Cen nr 429 z dnia 28 listopada 1961 r. (Biuletyn Cen z 1961 r. Nr 34, poz. 593 i z 1962 r. Nr 1, poz. 23),
2)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów wytworzonych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki lub wytworzonych w wyniku tych prac - ustalić orientacyjną wartość sprzedażną przedmiotów z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego przedmiotów i ich wartości użytkowej.
2.
Jeżeli praca wykonywana jest bez umowy(zlecenia), funkcje zleceniodawcy spełnia jednostka nadrzędna wykonawcy.
§  3.
Jednostki, które stosownie do przepisów § 5 zarządzenia wymienionego w § 2 weszły w posiadanie przedmiotów o charakterze środków trwałych w sposób nieodpłatny, obowiązane są:
1)
włączyć te przedmioty do ilościowej i wartościowej ewidencji swego majątku trwałego, stosując wycenę zgodnie z ustaleniami, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
jeżeli prowadzą gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego - dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotów począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedmiot został przejęty przez tę jednostkę, bez względu na to, czy został faktycznie przekazany do użytkowania,
3)
wyodrębnić ewidencyjną wartość przychodu tych przedmiotów w rocznej sprawozdawczości finansowej z zakresu środków trwałych.
§  4.
W razie sprzedaży przedmiotów o charakterze środków trwałych stosownie do przepisów § 4 ust. 1 zarządzenia wymienionego w § 2, wykonawca:
1)
określa cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na zasadach przewidzianych w uchwale Rady Ministrów wymienionej w tym przepisie,
2)
ustala cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, każdorazowo w drodze uzgodnienia jej z nabywcą, z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego i wartości użytkowej przedmiotu; w tym wypadku cenę uzgodnioną zatwierdza jednostka, która zlecała wykonanie określonej pracy.
§  5.
1.
Przychód netto ze sprzedaży przedmiotów o charakterze środka trwałego wpływa na dochody tego funduszu, z którego sfinansowano pracę; jeżeli pracę finansowano z kredytów budżetowych, przychód netto przekazuje się na dochody właściwej części budżetu centralnego jako wpływ majątkowy.
2.
Wykonawca, prowadzący gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego lub w formie zakładu budżetowego, upoważniony jest do potrącenia z przychodu netto 10% jego sumy tytułem prowizji sprzedażnej. Prowizja ta stanowi:
1)
w jednostce na rozrachunku gospodarczym - zysk nadzwyczajny,
2)
w zakładzie budżetowym - wpływ majątkowy.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia oraz ma zastosowanie również do przedmiotów o charakterze środków trwałych nie zagospodarowanych do tego dnia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.52.408

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wycena, ewidencja i rozliczenia przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.
Data aktu: 22/11/1969
Data ogłoszenia: 19/12/1969
Data wejścia w życie: 19/12/1969