Rozliczenia z budżetem z tytułu wypłat z zysku oraz weryfikacja zysku bilansowego przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 czerwca 1968 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem z tytułu wpłat z zysku oraz weryfikacji zysku bilansowego przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz § 21 uchwały nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 10, poz. 58) zarządza się, co następuje:

Zasady ogólne.

§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 10, poz. 58).
§  2.
Przepisy zarządzenia dotyczą państwowych przedsiębiorstw oraz jednostek działających według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, rozliczających się z budżetem centralnym oraz z budżetami terenowymi, objętych uchwałą Rady Ministrów, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  3.
Przedsiębiorstwa przeprowadzają rozliczenia z tytułu zysków za okresy miesięczne, kwartalne i roczne, licząc od początku roku do końca okresu sprawozdawczego objętego rozliczeniem.
§  4.
1.
Podstawą rozliczeń jest zysk wykazany w miesięcznych, kwartalnych i rocznych sprawozdaniach finansowych oraz planowane procentowe wskaźniki wpłat z zysku, ustalone w trybie przewidzianym w §§ 14 i 15 uchwały Rady Ministrów.
2.
W razie zwolnienia przedsiębiorstw w niektórych okresach roku od obowiązku składania sprawozdań finansowych, podstawą rozliczeń za te okresy może być zysk zadeklarowany, wynikający z miesięcznego bilansu obrotów i sald, bez obowiązku składania tego bilansu wydziałom finansowym prezydiów rad narodowych.
3.
Zjednoczenie (jednostka równorzędna) obowiązane jest przed rozpoczęciem każdego roku przesłać zainteresowanym przedsiębiorstwom i właściwym dla poszczególnych przedsiębiorstw wydziałom finansowym kopię zawiadomienia o wysokości wskaźników ustalonych w trybie § 14 ust. 3 i § 15 ust. 3 uchwały Rady Ministrów.
4.
W razie zmiany wskaźnika w ciągu roku jednostka nadrzędna zawiadamia przedsiębiorstwo i właściwy dla niego wydział finansowy w trybie określonym w ust. 3.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem centralnym dokonują wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetu centralnego wydziału finansowego prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na której terenie działania znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi:
1)
podległe prezydiom rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego dokonują wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetów terenowych w wydziale finansowym prezydium właściwej rady narodowej, który równocześnie dokonuje rozliczeń należnych wpłat z zysku,
2)
podległe prezydiom rad narodowych miast nie stanowiących powiatów dokonują wpłat z zysku bezpośrednio na rachunki podstawowe właściwych prezydiów rad narodowych, przekazując równocześnie zawiadomienie określone w § 9 ust. 2 temu prezydium i wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej rady narodowej, który dokonuje rozliczeń należnych wpłat z zysku.

Rozliczenie zysku nieprawidłowego.

§  6.
1.
Weryfikacji, o której mowa w § 21 uchwały Rady Ministrów, podlega zysk bilansowy przedsiębiorstwa osiągnięty z działalności produkcyjnej i gastronomicznej, wykazany w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na koniec roku.
2.
Zysk nieprawidłowy, o którym mowa w § 21 uchwały Rady Ministrów, jest to zysk osiągnięty w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy; za zysk nieprawidłowy uważa się w szczególności zysk osiągnięty wskutek:
1)
stosowania niewłaściwych cen i taryf,
2)
pogorszenia jakości produkcji w stosunku do obowiązujących norm, standardów lub receptur,
3)
naruszenia obowiązujących przedsiębiorstwo zadań asortymentowych.
3.
Zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwa podlega przekazaniu:
1)
w wysokości 80%, nie mniej jednak niż wynosi planowany procentowy wskaźnik wpłat z zysku do budżetu - na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia, jeśli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez samo przedsiębiorstwo lub zjednoczenie (jednostkę równorzędną), a w pozostałej części - na uzupełnienie funduszu statutowego przedsiębiorstwa,
2)
w wysokości 100% - do budżetu, jeżeli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez organy kontroli zewnętrznej, banki, wydziały finansowe prezydiów rad narodowych.
4.
Rozliczeniu (ust. 3) podlega zysk nieprawidłowy w kwocie przekraczającej 20.000 zł, nie wyższej jednak od zysku bilansowego.
§  7.
1.
Zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwo przekazuje na rachunek funduszu rezerwowego właściwego zjednoczenia lub do budżetu za okresy roczne w terminach określonych w § 9 ust. 1.
2.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat zysku nieprawidłowego przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) oraz wydziałom finansowym prezydiów rad narodowych zawiadomienie według wzoru Min. Fin. nr 2081.

Rozliczenie wpłat z zysku.

§  8.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku do budżetu:
1)
wstępnie (miesięcznie, kwartalnie i rocznie) - na podstawie miesięcznych i kwartalnych sprawozdań finansowych albo zadeklarowanego zysku (§ 4 ust. 2) lub na podstawie nie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, które stanowi podstawę do rozliczenia wpłat z zysku za miesiąc grudzień,
2)
ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Wpłatę z zysku do budżetu centralnego lub terenowego przy rozliczeniach wstępnych i ostatecznych stanowi ta część zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, jaka wynika z zastosowania do niego planowanej procentowej wpłaty z zysku ustalonej na podstawie §§ 14 i 15 uchwały Rady Ministrów.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku za okresy miesięczne, kwartalne i roczne przy rozliczeniach:
1)
wstępnych - w ciągu 2 dni po terminie ustalonym do składania zjednoczeniu (jednostce równorzędnej) sprawozdań finansowych (miesięcznych, kwartalnych i rocznych),
2)
ostatecznych - w ciągu 10 dni po terminie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
O dokonaniu wpłat (ust. 1) przedsiębiorstwa zawiadamiają niezwłocznie wydział finansowy prezydium rady narodowej w formie rozliczenia według wzoru Min. Fin. nr 2082.
§  10.
1.
Uzupełniające wpłaty z zysku, wynikające ze skorygowanych rozliczeń miesięcznych i kwartalnych, powinny być dokonywane w ciągu 2 dni od daty otrzymania z wydziału finansowego prezydium rady narodowej odpowiedniej decyzji (lub skorygowanego rozliczenia), a wynikające ze skorygowanych rozliczeń rocznych - w ciągu 10 dni od daty otrzymania decyzji.
2.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń wstępnych i ostatecznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku.

Kontrola rozliczeń.

§  11.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych badają przebieg rozliczeń i sprawdzają ich prawidłowość na podstawie przedstawianych rozliczeń, ustalonych wskaźników podziału zysku i sprawozdań finansowych; w razie stwierdzenia nieprawidłowości obowiązane są skorygować rozliczenia lub wydać odpowiednią decyzję, ustalającą prawidłową wpłatę.
§  12.
Przedsiębiorstwa, które nie uiszczą należnych wpłat z zysku w terminach określonych w zarządzeniu, przekazują na rachunek właściwego wydziału finansowego odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.

Przepisy końcowe.

§  13.
W związku z § 24 uchwały nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. tracą moc z dniem wejścia w życie tej uchwały:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego (Monitor Polski Nr 43, poz. 250),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie rozliczeń z budżetami terenowymi z tytułu zysków przedsiębiorstw państwowych nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego (Monitor Polski Nr 43, poz. 251),

z tym że mają one zastosowanie do rozliczeń z tytułu zysków za rok 1967.

§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1968 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.28.190

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z budżetem z tytułu wypłat z zysku oraz weryfikacja zysku bilansowego przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.
Data aktu: 27/06/1968
Data ogłoszenia: 01/07/1968
Data wejścia w życie: 01/07/1968