Przydziały, rozdzielniki, uzgodnienia dostaw i warunków dostawy wyrobów blaszanych w obrocie krajowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 16 grudnia 1957 r.
w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i warunków dostawy wyrobów blaszanych w obrocie krajowym.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301), art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz §§ 2 i 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i warunków dostawy wyrobów blaszanych rozdzielanych i nie rozdzielanych, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć jest w zarządzeniu mowa:
1)
o CZPWB - należy przez to rozumieć Centralny Zarząd Przemysłu Wyrobów Blaszanych w Krakowie,
2)
o wojewódzkim przedsiębiorstwie "Arged" - należy przez to rozumieć wojewódzkie przedsiębiorstwo handlu artykułami gospodarstwa domowego "Arged", wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia,
3) 1
o rejonowej hurtowni - należy przez to rozumieć właściwą rejonową hurtownię podległą Centrali Handlowej Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych; wykaz rejonowych hurtowni podany jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  3.
1.
Wyroby blaszane dzielą się na:
1)
rozdzielane przez Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego,
2)
nie rozdzielane.
2.
Podział wyrobów blaszanych na rozdzielane i nie rozdzielane podany jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  4.
Właściwą jednostką zbytu wyrobów blaszanych jest CZPWB.
§  5.
W razie awarii jednostka właściwa do przyjmowania zamówień obowiązana jest zapewnić dostawę wyrobów blaszanych potrzebnych do usunięcia awarii, nawet jeżeli odbiorca nie jest uprawniony do otrzymania żądanego wyrobu na podstawie rozdzielnika lub asygnaty.
§  6.
Jeżeli dla zapewnienia wykonania w pierwszej kolejności zamówień złożonych, w przypadkach awarii zachodzi konieczność przesunięcia wykonania innych zamówień na późniejszy termin, przesunięcie to zarządza CZPWB w porozumieniu z jednostkami, których zamówienia miałyby być przesunięte w wykonaniu na późniejszy termin, lub z ich jednostkami nadrzędnymi. Jeżeli do uzgodnienia nie dojdzie, przesunięcie to zarządza CZPWB. Niedotrzymanie terminu dostawy na skutek jego przesunięcia nie powoduje obowiązku ponoszenia kar umownych i innych skutków niedotrzymania umowy.
§  7.
1.
Odbiorca, który w przypadku awarii składa zamówienia na wyroby blaszane rozdzielane nie oparte na przydziale, powinien równocześnie ze złożeniem zamówienia skierować do swego ministerstwa przez nadzorujący go centralny zarząd wniosek o przyznanie dodatkowego przydziału, dołączając kopię tego wniosku do zamówienia.
2.
Jeżeli ministerstwo wymienione w ust. 1 już rozdysponowało rezerwę przydziału, powinno w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wystąpić o przyznanie dodatkowego przydziału.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą odbiorców wchodzących w skład resortów nie wymienionych w planach rozdziału.
§  8.
Przepisy rozdziału 1 ogólnych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016), z wyjątkiem § 6 ust. 3, §§ 9-11, § 15 i §§ 18-24, stosuje się również do dostaw artykułów zaopatrzenie ludności.
§  9.
Zamówienia złożone telefonicznie powinny być najpóźniej następnego dnia potwierdzone pisemnie przez każdą ze stron pod rygorem nieważności umowy.
§  10.
1.
Zamówienia na wyroby blaszane należy składać CZPWB, właściwemu terenowo wojewódzkiemu przedsiębiorstwu "Arged", biuru sprzedaży lub zakładowi produkcyjnemu, zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2. 2
Właściwe terenowo jest to wojewódzkie przedsiębiorstwo "Arged" i rejonowa hurtownia, w których zasięgu terytorialnym położona jest siedziba odbiorcy.
3.
Zasięg terytorialny wojewódzkich przedsiębiorstw "Arged" i biur sprzedaży jest określony w wykazach stanowiących załączniki nr 2 i 3 do niniejszego zarządzenia.
§  11.
1. 3
Przepisy § 10 nie dotyczą:
1)
odbiorców podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem jednostek o charakterze handlowym,
2)
organizacji handlu zagranicznego,
3)
odbiorców na szczeblu hurtu rozprowadzających wyroby blaszane na cele rynkowe, wyznaczonych przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego,
4)
odbiorców podporządkowanych Zarządowi Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego Ministerstwa Zdrowia w zakresie wyrobów emaliowanych sanitarnych,
5)
zamawiających wyroby blaszane o charakterze indywidualnym.
2.
Odbiorcy wymienieni w ust. 1 składają zamówienia w CZPWB.
§  12.
CZPWB upoważniony jest do wskazania innej jednostki właściwej do przyjęcia zamówienia niż określone w § 10 ust. 1 i § 11 ust. 2.
§  13.
1.
CZPWB przekazuje do wykonania złożone mu zamówienia zakładom produkcyjnym, wojewódzkim przedsiębiorstwom "Arged" lub biurom sprzedaży, które zawierają umowy dostawy z odbiorcami.
2.
Zamiast zamówienia CZPWB może przesłać jednostkom wymienionym w ust. 1 zlecenie zawierające odpowiednie dane z zamówienia.
3.
W zależności od zapasów i warunków lokalnych wojewódzkie przedsiębiorstwa "Arged" i biura sprzedaży albo przyjmują zamówienia do wykonania dostawy ze swoich magazynów, albo przekazują je do wykonania w drodze organizowanych przez siebie tranzytowych dostaw z zakładów produkcyjnych bezpośrednio do odbiorców.
4.
Zamówienia na drobne ilości wyrobów blaszanych wojewódzkie przedsiębiorstwa "Arged" i biura sprzedaży mogą zlecać do realizacji współpracującym z nimi punktom sprzedaży detalicznej.
5.
W razie realizacji dostawy w drodze tranzytu lub za pośrednictwem punktu sprzedaży detalicznej umowa zawarta z odbiorcą ulega odpowiedniej zmianie.
§  14.
1.
Zamówienia kwartalne składa się oddzielnie na pozycję wymienioną w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia:
1)
CZPWB -
a)
na 90 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa, w razie składania zamówienia na wyroby nie rozdzielane,
b)
na 60 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa, w razie składania zamówienia na wyroby rozdzielane,
2)
wojewódzkim przedsiębiorstwom "Arged" i biurom sprzedaży - na 90 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa,
3)
zakładom produkcyjnym - na 90 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa.
2.
Zamawiający wyroby blaszane o charakterze indywidualnym składają zamówienia całoroczne z podziałem na kwartały w terminie uzależnionym od zarządzenia władz w sprawie opracowania projektów planów gospodarczych, nie później jednak niż na 90 dni przed rozpoczęciem roku, w którym ma nastąpić dostawa.
§  15.
Zamówienia przesyła się do CZPWB w pięciu egzemplarzach, a do biura sprzedaży i wojewódzkiego przedsiębiorstwa "Arged" - w trzech egzemplarzach.
§  16.
1.
CZPWB przekazuje złożone we właściwym terminie zamówienia do wykonania bezpośredniemu dostawcy nie później niż na 20 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa.
2.
O przekazaniu zamówienia CZPWB obowiązany jest zawiadomić zamawiającego.
3.
Dostawca, któremu przesłano zamówienie (zlecenie) do wykonania (ust. 1), prześle zamawiającemu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia (zlecenia) po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności.
4.
Termin do akceptacji zamówienia (zlecenia) przesłanego wojewódzkiemu przedsiębiorstwu "Arged" i biuru sprzedaży upływa piątego dnia przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana.
§  17.
1.
Jeżeli przedmiot dostawy ma wady, odbiorca może:
1)
udzielić dostawcy dodatkowego terminu do dokonania naprawy lub uzupełnienia niekompletnego przedmiotu dostawy albo
2)
zażądać dostarczenia zamiast przedmiotów wadliwych przedmiotów dobrej jakości lub obniżenia ceny, albo
3)
odstąpić od umowy, jeżeli wykonanie umowy w późniejszym terminie stało się dla odbiorcy bezprzedmiotowe.
2.
Jeżeli dostawca dostarczył artykuł o mniejszej wartości użytkowej niż zastrzeżono w umowie, dostawca powinien na żądanie odbiorcy wyrównać straty przez dostarczenie dodatkowo i nieodpłatnie artykułów tego samego rodzaju w ilości w tym celu potrzebnej, o ile odbiorca nie zażądał obniżenia ceny.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 dostawę uważa się za wykonaną dopiero po zakończeniu napraw, skompletowaniu przedmiotu dostawy lub dostarczeniu artykułów dobrej jakości albo dodatkowej ich ilości bądź obniżeniu ich ceny. Wykonanie tych czynności nie zwalnia dostawcy od obowiązku zapłaty kary za zwłokę w związku z otrzymaniem przez odbiorcę artykułu nieodpowiedniej jakości.
4.
Jeżeli odbiorca żąda obniżenia ceny z powodu wad, obniżenie następuje w takim stosunku, w jakim wartość przedmiotu dostawy z wadą pozostaje do wartości przedmiotu wolnego od wad.
5.
W razie ujawnienia fizycznych wad ukrytych w dostarczonym artykule dostawca poza obowiązkami wynikającymi z przepisów ust. 1-4 nie odpowiada za żadne inne szkody.
§  18.
1.
Umowy zawarte w ramach rozdzielnika lub na podstawie asygnaty, nie wykonane do dnia 31 grudnia, podlegają wykonaniu w roku następnym, jeżeli odbiorca do dnia 10 stycznia zawiadomi dostawcę, że od umowy nie odstępuje. Dostawca, który nie wykonał umowy w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązany jest do zapłaty kar za okres od dnia, w którym dostawa miała być wykonana, do dnia jej wykonania.
2.
Jeżeli przedmiotem umowy są wyroby blaszane indywidualne nie znajdujące zastosowania u innych odbiorców, a produkcja ich znajduje się w toku, odbiorca nie może odstąpić od umowy, jeżeli wykonawca zamówienia zawiadomił go w terminie do dnia 31 grudnia, że zamówienie wykona do końca I kwartału następnego roku.
§  19.
1.
Odbiorca, który odstąpił od umowy z powodu wad przedmiotu dostawy albo zażądał dostawy innych przedmiotów zamiast wadliwych, powinien przedmiot postawić do dyspozycji dostawcy i wezwać go do zadysponowania nim w ciągu 14 dni od dnia wysłania wezwania.
2.
W razie nieotrzymania w terminie dyspozycji odbiorca może przedmiot dostawy oddać na przechowanie, zwrócić dostawcy na jego koszt i ryzyko lub sprzedać na rachunek dostawcy innej jednostce gospodarki uspołecznionej, jeżeli przedmiot dostawy jest wyrobem blaszanym nie rozdzielanym.
3.
Jeżeli przedmiot dostawy jest wyrobem blaszanym rozdzielanym, odbiorca może w przypadku, o którym mowa w ust. 1, oddać przedmiot dostawy na przechowanie lub zwrócić go dostawcy na jego koszt i ryzyko.
§  20.
Dostawca lub odbiorca nie mają obowiązku dochodzenia kar, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 500 zł. W innych przypadkach zaniechanie dochodzenia kary lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody w całości lub w części dopuszczalne jest tylko na podstawie umotywowanej i wydanej na piśmie decyzji organu nadrzędnego.
§  21.
Strona, która nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, zobowiązana jest do zapłaty kar przewidzianych w ogólnych warunkach dostawy w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r., wymienionego w § 8 niniejszego zarządzenia, lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody, jeżeli rzeczywista szkoda jest wyższa od kary. Od obowiązku zapłaty kary można się zwolnić przez wykazanie, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło z powodu wypadku losowego (pożar itp.) lub braku materiałów pochodzenia zagranicznego, z których dostawą zalega centrala handlu zagranicznego bądź zagraniczny dostawca, albo w wyniku przesunięcia zarządzonego przez CZPWB, o którym mowa w § 6 niniejszego zarządzenia.
§  22.
W sprawach przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i warunków dostawy wyrobów blaszanych w obrocie krajowym, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, mają zastosowanie właściwe przepisy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r., wymienionego w § 8 niniejszego zarządzenia.
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą:
1)
w zakresie warunków dostawy wyrobów blaszanych - po upływie 30 dni od ich ogłoszenia,
2)
w zakresie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw - od dnia 1 stycznia 1958 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ WYROBÓW BLASZANYCH ZBYWANYCH PRZEZ CENTRALNY ZARZĄD PRZEMYSŁU WYROBÓW BLASZANYCH

Lp. Nazwa artykułu Jednostki właściwe do przyjmowania zamówień Uwagi
1 2 3 4
Dział I. Naczynia kuchenne blaszane
1 Naczynia emaliowane wojewódzkie przeds. "Arged" nie rozdzielane
2 Naczynia aluminiowe " "
3 Naczynia gospodarskie ocynkowane " "
4 Wiadra ocynkowane " "
Dział II. Różne artykuły gospodarstwa domowego
5 Patelnie szlifowane wojewódzkie przeds. "Arged" "
6 Siatki i tarła " "
7 Tortownice " "
8 Latarnie wiatroodporne " "
9 Formy do ciast CZPWB "
Dział III. Wyroby przemysłowe emaliowane
10 Części sygnałowe Huta Silesia "
11 Termosy biuro sprzedaży "
12 Inne (tace do parafiny, reflektory, daszki, inne emaliowane) Huta Silesia "
Fabryka Myszków "
Dział IV. Wyroby przemysłowe ocynkowane
13 Beczki CZPWB rozdzielane
14 Bębny " "
15 Lutnie kopalniane " nie rozdzielane
16 Transporterki " rozdzielane
17 Bańki 5 i 10-lilrowe biuro sprzedaży nie rozdzielane
18 Bańki 25 i 50-litrowe CZPWB rozdzielane
19 Hoboki " "
20 Pojemniki na śmiecie " nie rozdzielane
21 Ustępy kopalniane " "
22 Klatki do przewozu butelek " "
23 Inne (kubki do żywicy, czerpaki mączne) Fabryka Myszków "
Fabryka Chojnów "
Dział V. Wyroby przemysłowe ocynowane
24 Konwie mleczarskie CZPWB rozdzielane
25 Naczynia mleczarskie " nie rozdzielane
26 Części zapasowe do konwi Huta Silesia "
Dział VI. Wyroby przemysłowe lakierowane
27 Bębny CZPWB rozdzielane
28 Japonki " nie rozdzielane
29 Taczki żelazne biuro sprzedaży "
30 Wózki magazynowe " " "
31 Oliwiarki Kayesa " " "
32 Kanistry benzynowe " " "
33 Inne (kosze na balony szklane, skrzynki pocztowe) Fabryka Chojnów "
Fabryka Małomice "
Dział VII. Wyroby przemysłowe nie pokryte
34 Bębny CZPWB rozdzielane
35 Hoboki " "
36 Formy na lód Fabryka Gliwice nie rozdzielane
37 Formy do wypieku chleba Huta Silesia "
38 Inne (czerpaki zbożowe) Fabryka Chojnów "
Dział VIII. Wyroby przemysłowe aluminiowe
39 Garnki przędzalnicze, cewki włókiennicze Fabryka Myszków "
Dział IX. Części dla przemysłu motoryzacyjnego Huta Silesia "
Fabryka Olkusz "
Fabryka Gliwice "
Dział X. Opakowania konserwowe z blachy białej
40 Puszki mięsne CZPWB rozdzielane
41 Puszki szynkowe " "
42 Puszki na jaja i drób " "
43 Puszki rybne " "
44 Puszki na mleko i przetwory " "
45 Puszki owocowo-warzywne " "
46 Puszki kombinowane na mleko w proszku i "Ovovitinę" " "
Dział XI. Wieczka do opakowań konserwowych z blachy białej
47 Wieczka typu radzieckiego CZPWB "
48 Wieczka typu "Dalspo" " "
49 Wieczka typu "Feniks" " "
Dział XII. Opakowania niekonserwowe z blachy białej
50 Puszki cukierkowe CZPWB rozdzielane
51 Puszki patentowe " "
52 Bańki i transporterki " "
53 Opakowania filmowe " "
54 Inne " "
Dział XIII. Części opakowań
55 Kapsle koronkowe CZPWB nie rozdzielane
56 Nakrętki " "
57 Wieczka kaparowe " "
58 Kapsle aluminiowe " "
59 Inne " "
Dział XIV. Opakowania lekkie z blachy czarnej i lakierowanej
60 Puszki patentowe CZPWB rozdzielane
61 Puszki cukierkowe " "
62 Wiadra na marmoladę " "
63 Pudełka na pastę do obuwia " "
64 Opakowania filmowe " "
65 Inne " "
Dział XV. Opakowania lekkie blaszano-tekturowe
66 Puszki patentowe CZPWB nie rozdzielane
67 Puszki z nakładanym wieczkiem " "
Objaśnienie skrótów użytych w wykazie:
skrót Huta Silesia oznacza Rybnicką Fabrykę Wyrobów Metalowych - Huta Silesia w Rybniku, województwo katowickie,
" Fabryka Olkusz " Olkuską Fabrykę Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, ul. Partyzantów 8,
" Fabryka Myszków " Myszkowską Fabrykę Naczyń Emaliowanych w Myszkowie, powiat zawierciański, województwo katowickie,
" Fabryka Gliwice " Gliwicką Fabrykę Wyrobów Blaszanych w Gliwicach, ul. Tarnogórska 13,
" Fabryka Chojnów " Dolnośląską Fabrykę Wyrobów Blaszanych w Chojnowie, ul. Kolejowa 25, województwo wrocławskie,
" Fabryka Małomice " Fabrykę Wyrobów Blaszanych w Małomicach, powiat szprotawski, województwo zielonogórskie,
" wojewódzkie przeds. "Arged" " właściwe rejonowo wojewódzkie przedsiębiorstwo handlu artykułami gospodarstwa domowego "Arged", wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia,
" biuro sprzedaży " właściwe rejonowo biuro sprzedaży, wymienione w załączniku nr 3 do zarządzenia,
" CZPWB " Centralny Zarząd Przemysłu Wyrobów Blaszanych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ WOJEWÓDZKICH PRZEDSIĘBIORSTW HANDLU ARTYKUŁAMI GOSPODARSTWA dOMoWego "arged" PROWADZĄCYCH SPRZEdaż WYROBÓW BLASZANYCH WRAZ Z ZASIĘGIEM ICH DZIAłANIA

Lp. Adresy wojewódzkich przedsiębiorstw handlu artykułami gospodarstwa domowego "Arged" Terytorialny zasięg działania
1 Warszawa, ul. Objazdowa 2 m. st. Warszawa i województwo warszawskie
2 Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 34 województwo bydgoskie
3 Poznań, ul. Gąsiorowskich 6 m. Poznań i województwo poznańskie
4 Łódź, ul. Piotrkowska 210 m. Łódź i województwo łódzkie
5 Radom, ul. Żeromskiego 51 województwo kieleckie
6 Lublin, ul. Przemysłowa 12 województwo lubelskie
7 Białystok, ul. Kolejowa 4a województwo białostockie
8 Olsztyn, ul. Kołobrzeska 15 województwo olsztyńskie
9 Gdynia, ul. 10 Lutego 19 województwo gdańskie
10 Koszalin, ul. Zwycięstwa 40 województwo koszalińskie
11 Szczecin, ul. Ks. Jaromira 12 województwo szczecińskie
12 Gorzów Wlkp., ul. Wasilewskiej 3 województwo zielonogórskie
13 Wrocław, ul. Oławska 2/23 m. Wrocław i województwo wrocławskie
14 Opole, ul. Ostrówek 19 województwo opolskie
15 Chorzów, ul. Wolności 44 województwo katowickie
16 Rzeszów, ul. Ks. Augusta 48a województwo rzeszowskie
17 Kraków, ul. Św. Anny 3 m. Kraków i województwo krakowskie

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 4

WYKAZ HURTOWNI PROWADZĄCYCH SPRZEDAŻ WYROBÓW BLASZANYCH WRAZ Z ZASIĘGIEM ICH DZIAŁANIA

Lp. Hurtownia Terytorialny zasięg działania
1. Hurtownia Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych

Białystok, Szosa Wschodnia 115

województwo białostockie
2. Hurtownia Artykułów Metalowych

Gdańsk, Długi Targ 33/34

województwo gdańskie i olsztyńskie
3. Hurtownia Artykułów Metalowych

Katowice, Paderewskiego 27

województwo katowickie
4. Hurtownia Artykułów Metalowych

Kraków, Kopernika 6

m. Kraków i województwo krakowskie
5. Hurtownia Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych

Lublin, ul. Boczna Obrońców Pokoju 3

województwo lubelskie
6.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych

Łódź, Brakowa 12

województwo łódzkie i m. Łódź
7.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych

Poznań, Szewska 18

m. Poznań oraz województwo poznańskie i województwo zielonogórskie
8.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych

Radom, Żeromskiego 12

województwo kieleckie
9.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych

Rzeszów, ul. Langiewicza

województwo rzeszowskie
10.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych

Szczecin, ul. Kaszubska 5

województwo szczecińskie
11.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych

Toruń, 22 Lipca 33/35

województwo bydgoskie
12.

^

Hurtownia Artykułów Instalacyjno-Sanitarnych

Warszawa, ul. Kolejowa 15/17

m. st. Warszawa i województwo warszawskie
13.

^

Hurtownia Artykułów Metalowych

Wrocław, Tęczowa 79/81

m. Wrocław, województwo wrocławskie i województwo opolskie"
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 stycznia 1959 r. (M.P.59.17.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.
2 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 stycznia 1959 r. (M.P.59.17.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.
3 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 stycznia 1959 r. (M.P.59.17.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.
4 Załącznik Nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 stycznia 1959 r. (M.P.59.17.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.101.587

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przydziały, rozdzielniki, uzgodnienia dostaw i warunków dostawy wyrobów blaszanych w obrocie krajowym.
Data aktu: 16/12/1957
Data ogłoszenia: 31/12/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1958, 31/01/1958, 31/12/1957