Wprowadzenie koniecznych urządzeń w kąpieliskach zorganizowanych i zapewnienie w nich bezpieczeństwa.

ZARZĄDZENIE NR 112
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1956 r.
w sprawie wprowadzenia koniecznych urządzeń w kąpieliskach zorganizowanych i zapewnienia w nich bezpieczeństwa.

Wobec tego, że liczne zorganizowane kąpieliska (ośrodki wypoczynkowo-przywodne) nie posiadają urządzeń niezbędnych dla stworzenia odpowiednich warunków do masowego korzystania z nich przez ludność oraz wobec stwierdzenia szeregu zaniedbań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z nich i braku należycie zorganizowanej służby ratowniczej zarządza się, co następuje:
§  1.
Kąpieliskami zorganizowanymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są kąpieliska, plaże, pływalnie, baseny naturalne, nadmorskie lub położone nad brzegiem wód śródlądowych oraz sztuczne: baseny betonowe, kamienne i inne - bez względu na stan ich wyposażenia - pozostające w administracji poszczególnych resortów lub instytucji społecznych, z wyjątkiem:
1)
stanowiących obiekty sportów wyczynowych oraz wodnych ośrodków szkoleniowych i baz turystycznych,
2)
dostępnych jedynie dla członków klubów i zrzeszeń sportowych lub wyłącznie dla młodzieży szkolnej,
3)
leczniczych, pozostających w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia,
4)
podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego.
§  2.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów, kierowników urzędów centralnych i instytucji, którym podlegają kąpieliska zorganizowane:
1)
do bezzwłocznego wydania w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych zarządzeń, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z tych kąpielisk,
2)
do dopilnowania, aby zarządzenia te zostały wykonane oraz aby w kąpieliskach były ściśle przestrzegane ustalone warunki korzystania z nich i obowiązki wynikające z niniejszego zarządzenia.
§  3.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów, kierowników urzędów centralnych i instytucji, którym podlegają kąpieliska zorganizowane, do udzielenia Ministrowi Gospodarki Komunalnej w terminie 30-dniowym od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia wykazów obejmujących:
1)
istniejące w danym resorcie kąpieliska zorganizowane,
2)
wyszczególnienie sprzętu ratunkowego i ochronnego w kąpieliskach wskazanych w pkt 1 z określeniem jego stanu (przydatności),
3)
podanie ilości osób zatrudnionych w kąpieliskach i ich funkcji z osobnym wykazem personelu i ratowniczego,
4)
konieczne roboty remontowe i inwestycyjne ze wskazaniem orientacyjnych kosztów przeprowadzenia tych robót,
5)
wysokość limitów resortowych, przewidzianych w planie 5-letnim na cele określone w pkt 4.
§  4.
Minister Gospodarki Komunalnej opracuje w terminie 3 miesięcy od upływu terminu określonego w § 3 w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych):
1)
plan stopniowego przejmowania przez resort gospodarki komunalnej kąpielisk zorganizowanych na terenie miast i osiedli oraz na terenie Wybrzeża z określeniem terminów przejęcia,
2)
plan przeprowadzania w ramach planu 5-letniego koniecznych remontów i inwestycji w kąpieliskach:
a)
pozostających obecnie w administracji resortu gospodarki komunalnej oraz
b)
przejmowanych od innych resortów w wykonaniu niniejszego zarządzenia,
3)
plan budowy w ramach planu 5-letniego nowych kąpielisk, których budowa będzie konieczna ze względu na potrzeby terenowe,
4)
ogólne przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ogólne przepisy sanitarno-porządkowe w kąpieliskach zorganizowanych; o ile chodzi o Wybrzeże, przepisy te będą wydane również w porozumieniu z Ministrem Żeglugi.
§  5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego:
1)
przeprowadzi na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej odpowiednie przesunięcie w projektowanych limitach planu 5-letniego związane z przejmowaniem kąpielisk i odpowiednie zwiększenie limitów przewidzianych dla resortu gospodarki komunalnej na cele, o których mowa w § 4 pkt 2 i 3,
2)
dokona na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej odpowiednich zmian w Narodowym Planie Gospodarczym w zakresie zwiększenia planu zatrudnienia i funduszu płac dla resortu gospodarki komunalnej w związku z koniecznością zapewnienia należytej obsady i wzrostem stanu ilościowego kąpielisk zorganizowanych.
§  6.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych zapewnią, aby:
1)
zostały bezzwłocznie wydane w oparciu o wytyczne Ministra Gospodarki Komunalnej miejscowe przepisy porządkowe, normujące ściśle warunki korzystania z kąpielisk zarówno zorganizowanych, jak i nie zorganizowanych (tzw. "plaż dzikich") w sposób zabezpieczający przed nieszczęśliwymi wypadkami, aby przepisy te były na widocznych miejscach umieszczone i aby były one ściśle przestrzegane,
2)
w każdym kąpielisku zorganizowanym znajdowały się urządzenia ratownicze i odpowiednio przeszkolony personel ratowniczy.
2.
Uruchomienie bądź prowadzenie kąpieliska nie odpowiadającego warunkom określonym w ust. 1 jest niedopuszczalne.
§  7.
Winni zaniedbania obowiązków wynikających z przepisów § 6 będą pociągani na podstawie obowiązujących przepisów do odpowiedzialności służbowej, a w razie gdy w następstwie zaniedbania obowiązku zaszedł nieszczęśliwy wypadek - do odpowiedzialności karnej.
§  8.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Ministrem Zdrowia do corocznego przeszkalania począwszy od 1956 r. potrzebnej ilości ratowników do obsługi kąpielisk resortu gospodarki komunalnej.
§  9.
1.
Zobowiązuje się Ministra Spraw Wewnętrznych do zapewnienia, aby przy korzystaniu z kąpielisk były przestrzegane miejscowe przepisy porządkowe, oraz do ścisłego i współdziałania organów Milicji Obywatelskiej z kierownictwami kąpielisk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz wzmożenia nadzoru tych organów nad przestrzeganiem w kąpieliskach przepisów porządkowych.
2.
Zapewnienie przestrzegania w kąpieliskach przepisów sanitarnych należy do organów resortu zdrowia.
§  10.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi uwzględnią w corocznych planach gospodarczych należytą rozbudowę i wyposażenie kąpielisk oraz sprawowanie nad nimi stałego nadzoru i opieki, tak aby mogły one w jak najszerszej mierze służyć celom wypoczynkowym mas pracujących.
§  11.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej do ustalenia rodzaju i ilości sprzętu koniecznego w 1956 r. do wyposażenia kąpielisk zorganizowanych i zgłoszenia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie 30-dniowym od upływu terminu określonego w § 3 zapotrzebowania na ten sprzęt oraz do złożenia Ministrowi Finansów wniosku o przyznanie potrzebnych środków finansowych w 1956 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.37.439

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie koniecznych urządzeń w kąpieliskach zorganizowanych i zapewnienie w nich bezpieczeństwa.
Data aktu: 04/05/1956
Data ogłoszenia: 16/05/1956
Data wejścia w życie: 16/05/1956