Zakładanie w budynkach mieszkalnych skrzynek listowych do doręczania korespondencji i czasopism.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 13 stycznia 1954 r.
w sprawie zakładania w budynkach mieszkalnych skrzynek listowych do doręczania korespondencji i czasopism.

Na podstawie art. 3 i 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o zakładaniu w budynkach mieszkalnych skrzynek listowych do doręczania korespondencji i czasopism (Dz. U. z 1951 r. Nr 6, poz. 54 i z 1953 r. Nr 37, poz. 155) zarządza się, co następuje:
Rodzaje skrzynek oraz sposób ich zakładania i użytkowania.
§  1.
1.
Ustala się następujące rodzaje skrzynek listowych, zakładanych w domach mieszkalnych, a przeznaczonych do doręczania mieszkańcom korespondencji i czasopism:
1)
skrzynki 7-przegrodowe o wymiarach dla skrzynki naściennej: 695 mm x 350 mm x 190 mm, a dla wpuszczanej w mur: 895 mm x 350 mm x 190 mm;
2)
skrzynki 9-przegrodowe o wymiarach dla skrzynki naściennej: 875 mm x 350 mm x 190 mm, a dla wpuszczanej w mur: 1.075 mm x 350 mm x 190 mm;
3)
skrzynki 12-przegrodowe o wymiarach dla skrzynki naściennej: 605 mm x 650 mm x 190 mm, a dla wpuszczanej w mur: 805 mm x 650 mm x 190 mm;
4)
skrzynki 18-przegrodowe o wymiarach dla skrzynki naściennej: 875 mm x 650 mm x 190 mm, a dla wpuszczanej w mur: 1.075 mm x 650 mm x 190 mm.
2.
Wszystkie przegrody posiadają wymiar: 80 mm x 300 mm x 250 mm.
3.
Skrzynki wykonane są z blachy i profili żelaznych, a ścianki poziome przegród z płyt spilśnionych lub blachy.
4.
Przegrody posiadają u góry uchwyty przeznaczone do zakładania kartek z nazwiskami lokatorów. Na drzwiczkach pod zamkiem każdej przegrody znajdują się dwa poprzeczne wcięcia przeznaczone do umieszczania tabliczek z numerami mieszkań lokatorów.
5.
Szczegółowe rysunki skrzynek listowych są zamieszczone w normach resortowych (NR), które będą do nabycia po wydaniu ich drukiem przez Polski Komitet Normalizacyjny.
6.
W budynkach mieszkalnych specjalnych (np. reprezentacyjnych), gdzie względy architektoniczne tego wymagają, lub w budynkach stanowiących własność prywatną można zawieszać skrzynki listowe, których ściana przednia (zewnętrzna) będzie dostosowana do charakteru wnętrza, z tym aby skrzynki odpowiadały poza tym warunkom technicznym wyżej określonym. W tym przypadku koszty wykonania i zawieszenia skrzynek obciążają inwestora lub właściciela.
7.
Przy projektowaniu nowych budynków mieszkalnych projektant powinien przewidzieć miejsce na zawieszenie skrzynek listowych.
§  2.
1.
Skrzynki należy umieszczać wewnątrz budynku na parterze (w bramach, sieniach itp.) w miejscu widocznym, łatwo dostępnym, oświetlonym i zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi. Jeżeli budynek posiada kilka wejść lub klatek schodowych, każde wejście lub klatka powinny być zaopatrzone w skrzynki dla lokatorów, mieszkających w tej części domu.
2.
Skrzynki należy zawieszać na wysokości 0,7 m licząc od podłogi do dolnej krawędzi skrzynki.
3.
Wolna przestrzeń przed skrzynką, umożliwiająca jej otwarcie, powinna wynosić: dla skrzynek 7 i 9-przegrodowych - 0,4 m, a dla skrzynek 12 i 18-przegrodowych - 0,7 m.
4.
Skrzynki naścienne zawiesza się na ścianie przy pomocy ramy zakotwionej w murze. Jeżeli szczupłość przejścia nie pozwala na zainstalowanie skrzynki naściennej, a grubość muru na to zezwala, stosuje się skrzynki wpuszczane w mur.
5.
W każdej skrzynce jedna przegroda przeznaczona jest na korespondencję zwracaną. Jeżeli ze względów technicznych w jednej sieni lub wejściu umieszczono więcej niż jedną skrzynkę naścienną, na korespondencję zwracaną przeznacza się tylko jedną przegrodę w jednej z zawieszonych w bramie, sieni lub wejściu skrzynek naściennych.
6.
Każda przegroda zamykana jest oddzielnie kluczykiem oznaczonym numerem serii oraz zaopatrzona jest od strony naściennej w otwór, służący do wrzucania korespondencji i czasopism. Zamki poszczególnych przegród powinny być różne.
7.
Kluczyk od przegrody w skrzynce otrzymuje lokator, któremu przydzielono przegrodę bezpłatnie do użytkowania, za pośrednictwem doręczyciela z właściwego dzielnicowego urzędu pocztowego. O ile jedno mieszkanie zajmuje kilku współnajemców, każdy z nich ma prawo do otrzymania kluczyka od przegrody w skrzynce listowej, przeznaczonej dla danego lokalu, na koszt zainteresowanych, przy czym jeden kluczyk otrzymuje główny lokator bezpłatnie.
8.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania i opróżnienia zajmowanego lokalu lokator obowiązany jest zwrócić kluczyk od przegrody w skrzynce listowej administracji budynku, która powinna czuwać nad dopełnieniem tego obowiązku przy zdawaniu lokalu. Kluczyki od czasowo nie przydzielonych (wolnych) przegród administracja budynku powinna niezwłocznie zwrócić właściwemu dzielnicowemu urzędowi pocztowemu.

Kolejność zakładania skrzynek.

§  3.
1.
Ustala się następującą kolejność miast, w których stosownie do istniejących potrzeb będą zakładane w najbliższych latach skrzynki listowe wymienione w § 1: Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków, Gdańsk, Stalinogród, Zielona Góra, Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Koszalin, Rzeszów, Szczecin, Gliwice, Bytom, Chorzów, Sosnowiec, Zabrze, Siemianowice, Częstochowa, Wrocław, Białystok, Kielce, Opole, Przemyśl, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Świętochłowice, Jelenia Góra, Grudziądz, Inowrocław, Toruń, Gdynia, Elbląg, Sopot, Tczew, Radom, Pabianice, Zgierz, Piotrków Tryb., Słupsk, Racibórz, Mysłowice. W dalszej kolejności inne miasta według potrzeb.
2.
Dyrekcje okręgowe poczty i telekomunikacji i Dyrekcja Okręgowa Poczty w Warszawie ustalają w porozumieniu z właściwymi prezydiami rad narodowych kolejność zakładania skrzynek listowych w obrębie miasta w zależności od dzielnicy i kategorii budynków. Zakładanie skrzynek w mieście powinno odbywać się kolejno dzielnicami, to znaczy, że zawieszanie skrzynek w następnej dzielnicy należy rozpocząć po zakończeniu zawieszania w dzielnicy, w której prace instalacyjne rozpoczęto wcześniej.

Zakładanie, konserwacja, finansowanie i administrowanie skrzynkami listowymi.

§  4.
1.
Zakładanie (z wyjątkiem skrzynek wymienionych w § 1 ust. 6) i konserwację skrzynek w budynkach mieszkalnych tak państwowych lub przez państwo administrowanych, jak spółdzielczych i prywatnych, przeprowadza państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
2.
Zarządzenie dotyczy również konserwacji skrzynek założonych przed jego wejściem w życie.
§  5.
1.
Koszty zakupu, założenia (z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 1 ust. 6) oraz konserwacji skrzynek obciążają państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", które przeprowadza rozrachunki z tego tytułu zarówno z dostawcami skrzynek jak i z upoważnionymi przedsiębiorstwami, dokonującymi zawieszania i konserwacji skrzynek.
2.
Przez konserwację (obejmującą również naprawę skrzynek), o której mowa w ust. 1, należy rozumieć konserwację, wynikającą z normalnego zużycia skrzynek. Natomiast koszty naprawy skrzynek w przypadkach uszkodzenia samych skrzynek i kluczyków (wraz z zagubieniem) powstałe z winy osób trzecich ponoszą sprawcy uszkodzenia (zagubienia), a w razie ich nieujawnienia koszty naprawy obciążają państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
Administracja budynku powinna czuwać nad całością skrzynek listowych zainstalowanych na terenie posesji i dołożyć starań w wykrywaniu sprawców uszkodzenia skrzynek.
4.
Wszelkie reklamacje w przedmiocie założenia, naprawy i konserwacji skrzynek należy składać we właściwym dzielnicowym urzędzie pocztowym.
§  6.
Prawo do zakładania (z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 1 ust. 6) i konserwacji skrzynek wymienionych w § 1 zastrzega się państwowemu przedsiębiorstwu "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", które wykonuje je we własnym zakresie bądź zleca wymienione czynności do wykonania osobom trzecim. Powierzenie zakładania i konserwacji skrzynek osobom trzecim wymaga zezwolenia Ministerstwa Poczt i Telegrafów.
§  7.
Szczegółowy zakres czynności urzędów pocztowych w przedmiocie administrowania skrzynkami listowymi i współdziałania z przedsiębiorstwami zakładającymi i konserwującymi skrzynki w ramach zarządzenia ustalają instrukcje wydane przez właściwe dyrekcje okręgowe poczty i telekomunikacji oraz Dyrekcję Okręgową Poczty w Warszawie.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-20.349

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakładanie w budynkach mieszkalnych skrzynek listowych do doręczania korespondencji i czasopism.
Data aktu: 13/01/1954
Data ogłoszenia: 22/02/1954
Data wejścia w życie: 22/02/1954