Wprowadzenie instrukcji w sprawie postępowania w przypadkach odmowy uiszczenia opłat celnych od towarów przywiezionych z zagranicy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 8 października 1954 r.
wprowadzające instrukcję w sprawie postępowania w przypadkach odmowy uiszczenia opłat celnych od towarów przywiezionych z zagranicy.

Na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie opłat celnych i pozwoleń na przywóz towarów z zagranicy (Dz. U. z 1954 r. Nr 2, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
W przypadkach gdy osoba przywożąca towary z zagranicy albo krajowy odbiorca (adresat) zagranicznej przesyłki towarowej odmawia uiszczenia opłat celnych, przypadających od wszystkich lub niektórych przywiezionych lub nadesłanych z zagranicy towarów, organy celne oraz przedsiębiorstwa przewozowe lub spedycyjne, zastępujące strony przy odprawie celnej, postępują stosownie do instrukcji, stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKACH ODMOWY UISZCZENIA OPŁAT CELNYCH OD TOWARÓW PRZYWIEZIONYCH Z ZAGRANICY

I.

Obrót pocztowy.

§  1.
Odmowę uiszczenia opłat celnych obciążających zagraniczną przesyłkę pocztową adresat powinien stwierdzić na piśmie, składając przy doręczeniu przesyłki oświadczenie według załączonego wzoru nr 1.
§  2.
Jeżeli adresat uchyla się od podpisania oświadczenia przewidzianego w § 1, pracownik pocztowy stwierdza to na odwrotnej stronie oświadczenia według wzoru nr 1.
§  3.
Z nie podjętymi przesyłkami pocztowymi postępuje się w myśl przepisów pocztowych stosownie do dyspozycji nadawcy, wyrażonej na paczce lub w adresie pomocniczym, a w szczególności:
1)
jeżeli nadawca zastrzegł sobie zawiadomienie go o niedoręczalności paczki, urząd pocztowy przechowuje paczkę do czasu otrzymania dalszej dyspozycji od nadawcy;
2)
jeżeli nadawca zadysponował doręczenie paczki innej osobie, Urząd Celny Poczta zmienia na wyniku rewizji i na kwicie celnym imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania adresata, po czym przekazuje się paczkę do podjęcia nowemu adresatowi;
3)
w przypadku gdy nadawca zadysponował zwrot paczki za granicę, Urząd Celny Poczta przeprowadza ponowną rewizję paczki, stwierdza tożsamość odprawionych towarów i następnie przekazuje paczkę urzędowi pocztowemu celem zwrotu jej nadawcy;
4)
gdy nadawca zadysponował sprzedaż paczki na własny rachunek i ryzyko, organy celne sprzedają zawartość paczki właściwym branżowo państwowym przedsiębiorstwom handlowym; z uzyskanej ze sprzedaży kwoty pokrywa się koszty sprzedaży, opłaty celne i opłaty pocztowe, a pozostałą resztę przekazuje się zarządowi pocztowemu, który z zachowaniem przepisów dewizowych stawia ją nadawcy do dyspozycji w kraju;
5)
jeżeli nadawca zrzekł się paczki w całości, ma zastosowanie przepis pkt 4, z tym że z uzyskanej ze sprzedaży kwoty pokrywa się opłaty pocztowe zarachowując resztę kwoty na dochód Państwa.
§  4.
Jeżeli nadawca nie wyraził żadnej dyspozycji ani na paczce, ani w adresie pomocniczym, paczkę zwraca się nadawcy; przepis § 3 pkt 3 ma analogiczne zastosowanie.
§  5.
W przypadku odmowy uiszczenia opłat celnych od zagranicznej przesyłki listowej przesyłkę listową zwraca się nadawcy przy zachowaniu przepisu § 3 pkt 3.
§  6.
Urzędy pocztowe obowiązane są informować odbiorców o możliwości uiszczenia opłat celnych również od części zawartości odprawionej przesyłki pocztowej.
§  7.
Jeżeli odbiorca zgadza się na uiszczenie opłaty celnej tylko od części zawartości przesyłki i złoży pisemne oświadczenie według załączonego wzoru nr 2, ustala się następujący tryb postępowania:
1)
urząd pocztowy oddawczy zwraca przesyłkę wraz z kwitem celnym i oświadczeniem odbiorcy do Urzędu Celnego Poczta;
2)
Urząd Celny Poczta przy udziale organów pocztowych wydziela przedmioty, których odbiorca się zrzekł, i wypisuje nowy wynik rewizji w odniesieniu do towarów, które mają być adresatowi doręczone;
3)
przesyłkę zawierającą towary objęte nowym wynikiem rewizji kieruje się do urzędu pocztowego oddawczego celem doręczenia adresatowi;
4)
wydzielone z przesyłki towary Urząd Celny Poczta niezwłocznie zapisuje do księgi towarów podlegających sprzedaży i pozycje tej księgi notuje zarówno w pierwotnym wyniku rewizji, jak i w kwicie celnym; pierwotny kwit celny wraz z oświadczeniem adresata stanowi załącznik do księgi towarów podlegających sprzedaży;
5)
Urząd Celny Poczta notuje na pierwotnym wyniku rewizji pozycję wykazu szczegółowego oraz datę nowosporządzonego wyniku rewizji i po odpisaniu całej kwoty z pierwotnego wyniku rewizji dołącza go do wykazu szczegółowego odpisań;
6)
z przedmiotami wydzielonymi postępuje się w sposób określony w § 3 pkt 5.
§  8.
W przypadkach zasługujących na szczególna uwzględnienie urzędy pocztowe oddawcze mogą na prośbę adresatów przedłużać okresy wykupu zagranicznych przesyłek pocztowych do 30 dni.

II.

Obrót kolejowy, morski i lotniczy.

§  9.
W przypadkach odmowy uiszczenia opłat celnych obciążających zagraniczną przesyłkę nadesłaną drogą kolejową, morską lub lotniczą, stosuje się odpowiednio przepisy §§ 1-8 z następującymi zmianami:
1)
po wymierzeniu przez urząd celny opłat celnych przypadających od zagranicznej przesyłki kolejowej, morskiej lub lotniczej przedsiębiorstwo przewozowe lub spedycyjne zawiadamia odbiorcę o nadejściu przesyłki i o wysokości opłat celnych, przesyłając jednocześnie wyciąg z kwitu celnego z pouczeniem o możliwości uiszczenia opłat celnych od całej przesyłki lub tylko od jej części;
2)
po uiszczeniu przez odbiorcę opłat celnych właściwe przedsiębiorstwo przewozowe lub spedycyjne przekazuje przesyłkę adresatowi;
3)
w przypadku gdy odbiorca nabył prawo dysponowania przesyłką i zadysponował jej zwrot za granicę, urząd celny na wniosek przedsiębiorstwa spedycyjnego zezwala we własnym zakresie na powrotny wywóz za granicę przesyłki znajdującej się pod dozorem celnym;
4)
przekazanie przesyłki za granicę następuje przy zachowaniu przepisów przewozowych i dewizowych.

III.

Ruch podróżnych.

§  10.
Przedmioty, za które podróżny nie uiści przypadających opłat celnych lub które z jakiegokolwiek powodu nie mogą być odprawione, mogą być na ustny wniosek podróżnego przyjęte do tymczasowego przechowania w urzędzie celnym. Na dowód przyjęcia urząd celny wydaje podróżnemu pokwitowanie według wzoru przewidzianego w § 22 pkt 10 przepisów wykonawczych do prawa celnego.
§  11.
Na wniosek podróżnego przedmioty, o których mowa w § 10, mogą być przekazane do innego urzędu celnego za listem konwojowym lub przekazowym.
§  12.
Jeżeli podróżny zrzeknie się niektórych towarów, urząd celny wydaje podróżnemu na te towary pokwitowanie według wzoru przewidzianego w § 22 pkt 10 przepisów wykonawczych do prawa celnego po skreśleniu klauzuli o uprawnieniu go do podjęcia tych towarów.
§  13.
Na odwrotnej stronie pokwitowania wymienionego w § 12 podróżny podpisuje oświadczenie o zrzeczeniu się wyszczególnionych w pokwitowaniu towarów. W razie odmowy podpisu powyższe okoliczności stwierdzają podpisami dwaj pracownicy celni.
§  14.
Podróżny może złożyć również w terminie późniejszym oświadczenie o zrzeczeniu się towarów będących już w depozycie urzędu celnego.
§  15.
Z towarami, których podróżny się zrzekł, postępuje się w sposób określony w § 3 pkt 5.

Załącznik 

Wzór nr 1

OŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 2

OŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.111.1555

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie instrukcji w sprawie postępowania w przypadkach odmowy uiszczenia opłat celnych od towarów przywiezionych z zagranicy.
Data aktu: 08/10/1954
Data ogłoszenia: 27/11/1954
Data wejścia w życie: 01/07/1954, 27/11/1954