Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drzewnego i Papierniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I PAPIERNICZEGO
z dnia 5 sierpnia 1953 r.
w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drzewnego i Papierniczego.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy wstępne.

§  1.
Zarządzenie dotyczy następujących kategorii opakowań wypożyczanych i sprzedawanych, używanych przy dostawach towaru, dokonywanych przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drzewnego i Papierniczego:
1)
opakowania wypożyczane - beczki żelazne na klej bakelitowy;
2)
opakowania sprzedawane:
a)
skrzynie drewniane,
b)
pokrywy i ramki drewniane,
c)
worki papierowe.
§  2.
Za dostawcę uważa się podległy Ministrowi Przemysłu Drzewnego i Papierniczego zakład, który zapakował oraz dokonał wysyłki (wydania) towaru w opakowaniu, za odbiorcę zaś zakład, na który wystawiona jest faktura za dokonaną dostawę towaru.

II.

Przepisy wspólne dla opakowań wypożyczanych i sprzedawanych.

§  3.
1.
Opakowania należy starannie zabezpieczyć przed kradzieżą, uszkodzeniami, ogniem, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi itp.
2.
Opakowania nie mogą być używane przez odbiorcę do celów innych niż były pierwotnie przeznaczone.
§  4.
1.
Koszt transportu przy zwrocie opakowań do zakładu dostawcy ponosi odbiorca. W przypadku gdy opakowania wysłane są publicznymi środkami transportu, odbiorca ponosi koszty transportu tylko do stacji lub portu miejsca przeznaczenia.
2.
Opakowania należy przesyłać najtańszymi środkami transportu. Przy transporcie kolejowym na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przedmiotem przesyłki są opakowania używane (taryfa towarowa PKP, poz. 1867).
3.
Wysyłający obowiązany jest do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.
4.
W przypadku gdy opakowanie składa się z kilku elementów, należy równocześnie przesłać wszystkie jego elementy.
§  5.
Odbiorca obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu opakowań do przewozu wysłać dostawcy zawiadomienie, podając datę nadania, środek przewozu, wagę, ilość i rodzaj opakowania.
§  6.
Jeżeli obowiązujące przepisy regulują tryb odbioru towaru i zgłaszania reklamacji, dotyczących dostarczonego towaru, przepisy te stosuje się odpowiednio do odbioru opakowań oraz zgłaszania reklamacji przez odbiorcę. W braku tych przepisów należy stosować zasady określone w § 7.
§  7.
1.
Jeżeli towar w opakowaniu został odebrany ze składu lub zakładu dostawcy albo dostarczony przez niego własnymi środkami transportu, odbiorca powinien zbadać niezwłocznie opakowanie i stwierdzić ewentualne braki w formie protokołu, sporządzonego przy udziale przedstawiciela dostawcy.
2.
Jeśli dostawa została dokonana obcymi środkami transportu, odbiorca powinien niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu czterech dni od dnia odbioru towaru, zbadać opakowania i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego.
3.
O miejscu i czasie zamierzonego sporządzenia protokołu odbiorca powiadomi dostawcę w takim terminie, by mógł on delegować swego przedstawiciela. Niestawienie się przedstawiciela dostawcy nie wstrzymuje sporządzenia protokołu.
4.
W przypadku różnicy zdań między przedstawicielami odbiorcy i dostawcy co do stanu opakowań odbiorca może wezwać biegłego.
5.
W przypadku potwierdzenia przez biegłego zastrzeżeń odbiorcy koszt ekspertyzy ponosi dostawca, w przeciwnym razie odbiorca.
6.
W przypadku nieobecności przedstawiciela dostawcy przy sporządzaniu protokołu odbiorca powiadomi dostawcę o stwierdzonych protokolarnie wadach i brakach w terminie określonym w ust. 2 pod rygorem utraty roszczenia z tego tytułu.
§  8.
W przypadku gdy braki lub wady były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wydaniu) opakowań (wady ukryte), sporządzenie protokołu i powiadomienie dostawcy o brakach i wadach powinno nastąpić w ciągu 7 dni od ich wykrycia, nie później jednak niż w terminie przewidzianym dla zwrotu opakowania.
§  9.
Przy odbiorze i ustaleniu braków oraz wad opakowań przez dostawcę stosuje się odpowiednio przepisy §§ 7 i 8.
§  10.
Opakowania nie nadające się do dalszego użytku ani też do remontu traktować należy jako odpadki.
§  11.
1.
Dostawca może w fakturze wskazać inną jednostkę, której ma być przesłane opakowanie.
2.
W przypadku odmowy przyjęcia (nabycia) opakowania przez jednostkę wskazaną przez dostawcę do przyjęcia (nabycia) opakowania obowiązany jest dostawca. Koszt transportu od jednostki wskazanej przez dostawcę do dostawcy ponosi dostawca.
§  12.
Odbiorcy, którzy nie zwalniają opakowania przez rozpakowanie w swych zakładach, wskażą jednostkom zwalniającym opakowania sposób dokonywania ich zwrotu i odsprzedaży.
§  13.
Przepisy zarządzenia dotyczące dostawców stosuje się odpowiednio do jednostek, o których mowa w § 11, a przepisy zarządzenia dotyczące odbiorców stosuje się odpowiednio do jednostek, o których mowa w § 12.
§  14.
Przedstawiciele dostawców uprawnieni są do przeprowadzania kontroli wykonania przepisów zarządzenia przez odbiorców.
§  14a. 1
Jednostki gospodarki uspołecznionej objęte obowiązkiem zwrotu lub odsprzedaży opakowań obowiązane są udostępnić zaopatrzonym w odpowiednie upoważnienia przedstawicielom Centralnego Zarządu Zbytu Stali - Biura Zbytu Wyrobów Blaszanych, które uprawnione jest do kontroli przepisów zarządzenia w zakresie gospodarki opakowaniami wymienionymi w § 1 pkt 1, przeprowadzenie kontroli, a w szczególności zezwolić im na wstęp do magazynów i innych pomieszczeń oraz udzielać im informacji i wyjaśnień.

III.

Przepisy szczególne dla opakowań wypożyczanych.

§  15.
Wszystkie opakowania wypożyczane powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę nieodpłatnie, w stanie nie uszkodzonym.
§  16.
1.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ilościowej ewidencji ruchu opakowań w oparciu o zasady, ustalone w branżowych planach kont.
2.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji terminów zwrotu.
§  17.
Na opakowaniach wypożyczanych powinny być trwałe i widoczne następujące oznaczenia:
1)
nazwa i adres dostawcy;
2)
numer (znak) asortymentu opakowania (nie będącego środkiem trwałym, a zaliczonego do opakowań wypożyczanych);
3)
numer (znak) inwentarzowy opakowania (stanowiącego środki trwałe w rozumieniu przepisów o finansowaniu inwestycji);
4)
napis "Opakowanie wypożyczane".
§  18.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze dotyczącej dostarczonego towaru również ilość i rodzaj opakowań oraz termin zwrotu. Termin ten nie może być dłuższy niż 60 dni.
§  19.
1.
Opakowania powinny być zwracane niezwłocznie po opróżnieniu ich z towaru, nie później niż w terminie określonym w fakturze.
2.
Termin, o którym mowa w § 18, liczy się od daty odbioru towaru z zakładu dostawcy lub dnia wysłania towaru w opakowaniu do dnia zwrotu opakowania do zakładu dostawcy lub dnia wysyłki opakowania publicznym środkiem transportu. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
§  20.
1.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie:
1)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania;
2)
dostawca wyznaczy odbiorcy odpowiedni dodatkowy termin do zwrotu opakowania; termin dodatkowy nie może być dłuższy niż określony w § 18.
2.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest ponownie uiścić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania.
3.
Uiszczenie kar umownych, przewidzianych w ust. 1 i 2, nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania.
4.
W przypadku niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym dostawca, niezależnie od żądania uiszczenia kary umownej określonej w ust. 2, wystąpi niezwłocznie z wnioskiem do właściwej państwowej komisji arbitrażowej o orzeczenie zwrotu opakowania przez odbiorcę i powiadomi o złożeniu tego wniosku jednostkę nadrzędną odbiorcy.
§  21.
1.
W przypadku uzasadnionej niemożności zwrotu opakowania w terminie określonym w fakturze, stwierdzonej przez jednostkę nadrzędną odbiorcy, a szczególnie w razie konieczności dłuższego przechowywania towaru w opakowaniu, odbiorca powinien w terminie określonym dla zwrotu opakowania zawiadomić o tym dostawcę i podać termin zwrotu opakowania ustalony za zgodą jednostki nadrzędnej.
2.
W razie niewykonania przepisów ust. 1 lub niezwrócenia opakowania w podanym terminie ma odpowiednie zastosowanie przepis § 20.
§  22.
1.
W razie niemożności zwrotu opakowania na skutek komisyjnie stwierdzonego jego zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest powiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym dla zwrotu opakowania i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania z wyjątkiem przypadku, gdy zaginięcie lub zniszczenie opakowania powstało z przyczyn od niego niezależnych.
2.
W razie niewykonania przepisów ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie przepis § 20.
§  23.
1.
Koszty naprawy uszkodzeń i usunięcia braków zawinionych przez odbiorcę obciążają odbiorcę.
2.
Koszty remontu opakowań wynikłe z normalnego zużycia obciążają dostawcę.

IV.

Przepisy szczególne dla opakowań sprzedawanych.

§  24.
Na opakowaniach sprzedawanych powinna być w miarę możliwości trwale uwidoczniona nazwa i adres dostawcy.
§  25.
Dostawca jest obowiązany podać w fakturze ilość, rodzaj i cenę opakowania zgodną z cennikiem.
§  26.
Opakowania sprzedawane odbiorcy powinni odsprzedawać dostawcom niezwłocznie po rozpakowaniu towaru.
§  27.
1.
W przypadkach sprzedaży opakowań przez odbiorców lub przez jednostki im podległe wraz z towarem konsumentom odbiorcy obowiązani są do skupu tego rodzaju opakowania i odsprzedaży następnie dostawcom.
2.
Skupione opakowania odbiorcy posortują według rozmiarów i przeznaczenia.
3.
Skup opakowań następuje po cenach określonych w obowiązujących cennikach.
§  28.
Dostawca ma obowiązek zakupu każdej ilości opakowań sprzedawanych, pochodzących od niego i nadających się do dalszego użytku.
§  29.
Opakowania sprzedawane zdatne do dalszego użytku bez potrzeby przeprowadzenia remontu nabywane będą przez dostawców po cenie określonej w cenniku.
§  30.
1.
Opakowania wymagające remontu odbiorca obowiązany jest do odsprzedaży właściwym bazom remontowym, jeśli remont nie może być dokonany we własnym zakresie przez odbiorcę.
2.
Bazy remontowe nabywają opakowania po cenach według obowiązujących cenników.
§  31.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, posiadające opakowania sprzedawane, obowiązane są odsprzedawać je dostawcom.
2.
Przepisy §§ 28-30 mają odpowiednie zastosowanie.

V.

Przepisy końcowe.

§  32.
Zarządzenie nie dotyczy opakowań towarów przeznaczonych na eksport.
§  33.
Zarządzenie nie dotyczy odbiorców podległych Ministrowi Obrony Narodowej z wyjątkiem Wojskowej Centrali Handlowej oraz odbiorców podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego z wyjątkiem konsumów.
§  34.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 26 lipca 1951 r. w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży papierniczej (Monitor Polski Nr A-93, poz. 1290).
§  35.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 14a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 27 maja 1954 r. (M.P.54.A-54.739) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-79.943

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drzewnego i Papierniczego.
Data aktu: 05/08/1953
Data ogłoszenia: 31/08/1953
Data wejścia w życie: 31/08/1953