Zasady bankowej kontroli płac w uspołecznionych gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

UCHWAŁA NR 295
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie zasad bankowej kontroli płac w uspołecznionych gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Ustala się następujące zasady bankowej kontroli płac w uspołecznionych gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych na rozrachunku gospodarczym.
§  1.
1.
Wszystkie uspołecznione gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolne, działające według zasad rozrachunku gospodarczego, powinny składać zatwierdzone zgodnie z uchwałą nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie wzmocnienia kontroli funduszu płac w gospodarce socjalistycznej (Monitor Polski Nr A-15, poz. 210) plany funduszu płac w terenowo właściwym oddziale banku, w którym posiadają rachunek rozliczeniowy.
2.
Niezłożenie planu funduszu płac w terminie powoduje utratę w całości lub w części premii, należnej dyrektorowi (kierownikowi) przedsiębiorstwa, głównemu (starszemu) księgowemu oraz pracownikom odpowiedzialnym za sporządzenie planu.
3.
Decyzję o utracie w całości lub w części premii wydaje kierownik instytucji nadrzędnej nad zakładem pracy na wniosek kierownika oddziału banku kontrolującego.
§  2.
1.
Banki sprawują kontrolę płac na podstawie:
1)
zatwierdzonego planu funduszu płac;
2)
oświadczenia jednostki kontrolowanej, stwierdzającego w odniesieniu do robotników dane dotyczące planu funduszu płac oraz stopnia jego wykonania, a podpisanego przez kierownika zakładu i głównego (starszego) księgowego;
3)
oświadczenia jednostki kontrolowanej, stwierdzającego w odniesieniu do pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych stopień wykonania planowych zadań oraz dane dotyczące planu funduszu płac i jego wykonania, a podpisanego przez kierownika zakładu i głównego (starszego) księgowego.
2.
Banki upoważnione są do sprawdzania prawidłowości i rzetelności przedkładanych dokumentów, jak również badania przyczyn ewentualnych uchybień w zakresie wypłacanych wynagrodzeń.
§  3.
1.
Wydanie przez bank jednostkom kontrolowanym do ostatecznego rozliczenia środków płatniczych na wypłaty wynagrodzeń robotników może nastąpić na podstawie oświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, do wysokości planowanego funduszu płac na dany okres.
2.
Wydanie przez bank jednostkom kontrolowanym środków płatniczych na wypłatę części wynagrodzeń pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych, niezależnej od stopnia wykonania zadań produkcyjnych, może nastąpić na podstawie oświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, jedynie do planowanej wysokości tej części funduszu płac. Wypłata części funduszu płac zależnej od wykonania zadań, tj. premii, następuje do planowanej wysokości na podstawie oświadczenia stwierdzającego wykonanie zadania (§ 2 ust. 1 pkt 3).
3.
Jeżeli zapotrzebowane do wypłaty środki na płace przewyższają wysokość środków wynikających z wyliczenia zgodnie z ust. 1 i 2, wówczas wypłaty zapotrzebowanych środków dokonywane być mogą:
1)
w przypadku gdy przekroczenie znajduje pokrycie w nie wykorzystanym funduszu płac poprzedniego miesiąca danego kwartału - na podstawie decyzji dyrektora bądź kierownika oddziału banku;
2)
w przypadku pierwszego przekroczenia miesięcznego funduszu płac, które nie znajduje pokrycia w nie wykorzystanym funduszu płac poprzedniego miesiąca danego kwartału - na podstawie decyzji dyrektora bezpośredniej jednostki nadrzędnej;
3)
w przypadku następnych przekroczeń miesięcznego funduszu płac w danym kwartale lub przekroczenia kwartalnego funduszu płac - za zgodą właściwego ministra.
§  4.
Brak dowodu stwierdzającego zgodę właściwego ministra w przypadku określonym w § 3 ust. 3 pkt 3 powoduje odmowę wypłaty, o czym oddział banku zawiadamia natychmiast telegraficznie centralę banku, która z kolei zawiadamia bezzwłocznie właściwego ministra.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie mogą zezwalać na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń wymienionych w § 3 ust. 3 pkt 3.
2.
Zezwolenie polecające wypłatę na pokrycie przekroczeń funduszu płac, o którym mowa w ust. 1, może być:
1)
ostateczne, tzn. legalizujące stwierdzone przekroczenie;
2)
przejściowe, tzn. odraczające jednorazowo do następnego terminu wypłaty sankcję bankową wstrzymania części wynagrodzenia stanowiącej przekroczenie funduszu płac w danym kwartale.
3.
Zezwolenia ostateczne legalizujące przekroczenia właściwi ministrowie przesyłają do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, podając w uzasadnieniu decyzji przyczyny stwierdzonego przekroczenia oraz środki zmierzające do likwidacji dalszych przekroczeń. Zezwolenie ostateczne może być udzielone przez właściwego ministra tylko pod warunkiem pokrycia - w ramach ogólnego planu - funduszu płac resortu na dany kwartał. W przypadku gdy przekroczenie nie mieści się w granicach kwartalnego planu funduszu płac, zezwolenie ostateczne wymaga zgody resortowego wiceprezesa Rady Ministrów.
4.
Odpis wymienionego w ust. 3 zezwolenia ostatecznie legalizującego przekroczenie właściwi ministrowie przesyłają do banku kontrolującego. Odpis ten stanowi dla banku podstawę do wydania środków płatniczych na pokrycie zalegalizowanej kwoty przekroczenia funduszu płac.
5.
Zobowiązuje się właściwych ministrów, o ile wydali bankowi zezwolenie przejściowe (ust. 2 pkt 2), aby przesłali w terminie przed następcą wypłatą zezwolenie ostateczne legalizujące przekroczenia funduszu płac w trybie podanym w ust. 3 i 4.
6.
Nieprzesłanie przed następną wypłatą zezwolenia ostatecznego legalizującego przekroczenia do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego a odpisu do banku kontrolującego zobowiązuje bank do potrącenia przy następnej wypłacie poborów kwoty nie zalegalizowanej.
§  6.
Bank obowiązany jest do dokonania wypłat na płace jedynie w terminach wypłat, ustalonych obowiązującymi przepisami.
§  7.
Właściwi ministrowie mogą przenieść udzielone im w niniejszej uchwale uprawnienia jedynie na podsekretarzy stanu.
§  8.
Tryb postępowania przy wykonywaniu bankowej kontroli płac, ustanowionej niniejszą uchwałą, ustali instrukcja wydana przez Bank Rolny. Instrukcja ta podlega zatwierdzeniu przez Ministra Finansów.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1953 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-41.495

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady bankowej kontroli płac w uspołecznionych gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
Data aktu: 18/04/1953
Data ogłoszenia: 09/05/1953
Data wejścia w życie: 01/07/1953