Podejmowanie i rozprowadzanie obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 14 lutego 1952 r.
w sprawie podejmowania i rozprowadzania obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").

W celu zapewnienia terminowego i należytego rozprowadzenia obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sil Polski (NPR) pomiędzy subskrybentów przez placówki subskrypcyjne w uspołecznionych zakładach pracy, na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 26, poz. 190 i z 1950 r. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wszystkie zakłady pracy jako placówki subskrypcyjne mają obowiązek w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 lutego 1952 r.:
1)
sprawdzenia, uporządkowania i bieżącego prowadzenia zapisów w arkuszach ewidencyjnych subskrypcji i wpłat (form. NPR Nr 2);
2)
ścisłego uzgodnienia ze swoimi zbiornicami (bankami finansującymi) wysokości subskrypcji, ilości subskrybentów, sumy wpłat i łącznej sumy kwot, na jakie wydano zaświadczenia o wysokości subskrypcji i wpłat na NPR.
§  2.
Zakłady pracy, które wypłacają wynagrodzenia wyłącznie w dniu ostatnim (dla pracowników płatnych z dołu) lub w pierwszym miesiąca (dla pracowników płatnych z góry), obowiązane są w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 marca 1952 r. zakończyć wypłaty i w tymże dniu przesłać do swojej zbiornicy (banku finansującego) sprawozdanie ogólne, będące równocześnie zapotrzebowaniem na obligacje, na formularzu NPR Nr 8. Formularze te otrzymają placówki w swoich zbiornicach w końcu lutego 1952 r.
§  3.
Zakłady pracy, które wypłacają wynagrodzenia swym pracownikom za miesiąc luty br. w późniejszych terminach, np. 15 marca br., złożą w banku finansującym sprawozdanie ogólne (formularz NPR Nr 8) jednocześnie z zapotrzebowaniem środków płatniczych na wypłatę wynagrodzeń, obejmującym potrącenie ostatniej raty pożyczki.

Bank finansujący postawi do dyspozycji zakładu pracy środki płatnicze na wypłatę wynagrodzeń za miesiąc luty 1952 r. w miarę możności z jednoczesnym wydaniem obligacji NPR, po sprawdzeniu zgodności sprawozdania ogólnego z zapisami na karcie kontrolnej placówki.

§  4.
Za niedotrzymanie terminów, ustalonych w §§ 2 i 3 niniejszego zarządzenia, premia dla głównych (starszych) księgowych płatna za miesiąc marzec 1952 r. ulega obniżeniu - w zależności od stopnia niedotrzymania terminów - o 20% do 100%. O wysokości procentowej obniżki premii decyduje jednostka nadrzędna na wniosek banku finansującego (zbiornicy). Obniżenie premii nie wyłącza pociągnięcia winnych do odpowiedzialności dyscyplinarnej w przypadkach poważniejszego uchybienia w terminie.

W przypadkach, wymienionych w ust. 1, bank finansujący obowiązany jest dokonać odpowiedniego obniżenia zapotrzebowania środków płatniczych, obejmującego premię dla głównego (starszego) księgowego.

§  5.
Wszystkie zakłady pracy obowiązane są otrzymane obligacje doręczyć pracownikom w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 marca 1952 r. Pracownicy, kwitując odbiór obligacji, powinni obok podpisu podać datę ich otrzymania.

O ile doręczenie obligacji niektórym pracownikom byłoby w tym terminie niemożliwe (choroba, śmierć, dłuższa delegacja służbowa itp.), zakłady pracy przydzielą obligacje tym pracownikom, którym ich nie doręczono, wpisując do odpowiednich przedziałek arkusza ewidencyjnego subskrypcji i wpłat klasę, numery i wartość przydzielonych obligacji, a przy obligacjach częściowych - również cyfry rzymskie odcinków, i prześlą te obligacje najpóźniej w dniu 31 marca 1952 r. do zbiornicy, jako depozyty imienne subskrybentów, łącznie z wykazem tych obligacji, sporządzonym według ustalonego wzoru (form. NPR Nr 11) i z rozliczeniem z otrzymanych obligacji (form. NPR Nr 12).

§  6.
Za wykonanie niniejszego zarządzenia odpowiedzialni są kierownicy oddziałów banków finansujących oraz kierownicy i główni (starsi) księgowi zakładów pracy.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 lutego 1952 r. Jednocześnie uchyla się terminy ustalone "Instrukcją dodatkową Nr 1 dla placówek subskrypcyjnych w uspołecznionych zakładach pracy", wydaną przez Ministerstwo Finansów w lipcu 1951 r. Nr BP/D 2986/51.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-17.206

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Podejmowanie i rozprowadzanie obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").
Data aktu: 14/02/1952
Data ogłoszenia: 27/02/1952
Data wejścia w życie: 15/02/1952, 27/02/1952