Rozporządzenie delegowane 2022/2257 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2257
z dnia 11 sierpnia 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 325w ust. 8 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Standardy dotyczące gruntownego przeglądu portfela handlowego (Fundamental Review of the Trading Book, FRTB), których ostateczne zasady zostały przyjęte przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w styczniu 2019 r., mają na celu rozwiązanie problemów stwierdzonych w trakcie globalnego kryzysu finansowego w odniesieniu do wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego. Jednym z ulepszeń wprowadzonych w kontekście FRTB jest nowy wymóg w zakresie funduszy własnych w ramach metody standardowej, który ma uwzględnić ryzyko niewykonania zobowiązania w przypadku ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe. Należy określić dodatkowe elementy techniczne w celu sprecyzowania specyfikacji zasad FRTB wprowadzonych do prawa Unii rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 2  na potrzeby wymogów w zakresie sprawozdawczości oraz w celu uzupełnienia w stosownych przypadkach tych specyfikacji. Te elementy techniczne dotyczą obliczania kwot brutto z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania (jump-to-default, JTD) dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe, szacowania kwot JTD brutto dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(2) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(3) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o poradę do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Określanie składników P&Llong, P&Lshort, Adjustmentlongi Adjustmentshortprzy obliczaniu kwot JTD brutto dla ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych i kapitałowych

1. 
Instytucje określają składniki P&Llong i P&Lshort, o których mowa w art. 325w ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

PLlong = VA- Vnotional

PLshort = VA- Vnotional

gdzie:

VA = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji.

2. 
Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Adjustmentlong = - VF

AdJuStmentshort = - VF

gdzie:

VF = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku wynosi zero.

3. 
Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Adjustmentlong = - Vf

Adjustmentshort = - VF

gdzie:

VF = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji w przypadku instrumentu kapitałowego odnotowano całkowitą utratę wartości.

Artykuł  2

Szacowanie kwot JTD brutto w przypadku ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. 
Alternatywna metoda szacowania kwot JTD brutto ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na obliczeniu różnicy między wartością rynkową instrumentu pochodnego, o którym mowa w tym ustępie i tworzącego ekspozycję dla instytucji, w momencie dokonywania oszacowania kwoty JTD brutto a wartością rynkową tego instrumentu pochodnego obliczoną przy założeniu, że w momencie tym dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania.
2. 
Jeżeli w momencie dokonywania oszacowania dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania, a wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji odzwierciedla w tym momencie zysk lub stratę wynikające z niewykonania zobowiązania przez dłużnika, alternatywna metoda, o której mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na uznaniu, że kwota JTD brutto ekspozycji wynosi zero.
Artykuł  3

Określanie kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. 
Do celów art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje określają kwoty referencyjne instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 lit. a) i b) tego rozporządzenia, korzystając z następujących wzorów:
a)
w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu uprzywilejowanego lub obligacje zabezpieczone, kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję stanowi:
(i)
w przypadku ekspozycji długiej:

(ii)
w przypadku ekspozycji krótkiej:

gdzie:

LGD = LGD przypisana do instrumentu dłużnego zgodnie z art. 325w ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

VD = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku odpowiada stopie obliczonej w odniesieniu do wartości nominalnej instrumentu dłużnego i jest równa (1-LGD);

VF = VF zgodnie z art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia;

b)
w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu nieuprzywilejowa- nego kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję wynosi zero.
2. 
Do celów art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję, który nie jest pieniężnym instrumentem kapitałowym, wynosi zero.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 sierpnia 2022 r.

1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wskaźnika dźwigni, wskaźnika stabilnego finansowania netto, wymogów w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, ryzyka kredytowego kontrahenta, ryzyka rynkowego, ekspozycji wobec kontrahentów centralnych, ekspozycji wobec przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, dużych ekspozycji, wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji, a także rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 150 z 7.6.2019, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.299.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2257 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013
Data aktu: 11/08/2022
Data ogłoszenia: 18/11/2022
Data wejścia w życie: 08/12/2022