Rozporządzenie delegowane 2022/76 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/76
z dnia 22 września 2021 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 806/2014 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 5 akapit trzeci w związku z art. 15 ust. 5 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dzienne przepływy transakcyjne (DTF) oblicza się na podstawie wolumenu transakcji. Okoliczności prowadzące do zwiększenia wolumenu obrotu mogą zatem zmusić firmy inwestycyjne prowadzące transakcje na własny rachunek, w tym animatorów rynku, do ograniczenia swojej działalności handlowej. Może to powodować ryzyko obniżenia płynności rynku, co może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową. W związku z tym w wyniku zaistnienia tych okoliczności współczynniki procentowe mające zastosowanie do współczynnika K-DTF należy dostosować w taki sposób, aby nie zniechęcać do prowadzenia obrotu. W przypadku gdy zaistniałe okoliczności prowadzą do spadku wolumenu obrotu, względy te nie mają zastosowania i dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K-DTF należy dokonywać wyłącznie w oparciu o wolumeny transakcji mających miejsce w okresach dużej zmienności.

(2) Jeżeli wymogi obliczone w oparciu o współczynnik K-DTF w skrajnych warunkach rynkowych są zbyt restrykcyjne i szkodliwe dla stabilności finansowej, współczynnik procentowy, o którym mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, należy dostosować w taki sposób, aby był on niższy niż współczynnik procentowy określony w tabeli 1 zawartej w tym artykule, aby uniknąć sytuacji, w której współczynnik K-DTF zniechęcałby do prowadzenia obrotu.

(3) Biorąc pod uwagę, że art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033 odnosi się do skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/578 2 , początek i koniec okresów występowania skrajnych warunków rynkowych powinny odpowiadać momentom ustalonym w zastosowaniu przepisu art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578, który dotyczy identyfikowania skrajnych warunków rynkowych przez system obrotu.

(4) Do celów obliczenia dostosowanego współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF skrajne warunki rynkowe powinny obejmować przypadki, w których krótkoterminowe zmiany wolumenu obrotu i ceny mają znaczący wpływ na obliczanie współczynnika K-DTF. Ponieważ skrajne warunki rynkowe mogą trwać przez czas nieokreślony, w tym przez krótkie okresy wynoszące zaledwie kilka minut, dostosowane współczynniki procentowe powinny być w stanie odzwierciedlić wartość dziennych przepływów transakcyjnych, które mają miejsce w okresach o dowolnej długości.

(5) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych, który Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) przedłożył Komisji po zasięgnięciu opinii Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

(6) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął porady Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K-DTF

1. 
W przypadku gdy w skrajnych warunkach rynkowych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/578, wymogi obliczone w oparciu o współczynnik K-DTF wydają się zbyt restrykcyjne i szkodliwe dla stabilności finansowej, o czym jest mowa w art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, dostosowania współczynników procentowych, o których mowa w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mających zastosowanie do współczynnika K-DTF dokonuje się przy użyciu następującego wzoru:
a)
w odniesieniu do współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF dla transakcji na rynku kasowym:

Cadj = C * (DTFexcl/DTFincl)

gdzie:

Cadj = dostosowany współczynnik procentowy;

C = współczynnik procentowy w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

DTFexcl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na rynku kasowym mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z wyłączeniem wartości wszelkich transakcji na rynku kasowym, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2; oraz

DTFincl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na rynku kasowym mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z uwzględnieniem wartości wszelkich transakcji na rynku kasowym, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2;

b)
w odniesieniu do współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF dla transakcji na instrumentach pochodnych:

Cadj = C * (DTFexcl/DTFincl)

gdzie:

Cadj = dostosowany współczynnik procentowy;

C = współczynnik procentowy w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

DTFexcl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z wyłączeniem wartości wszelkich transakcji na instrumentach pochodnych, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2; oraz

DTFincl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z uwzględnieniem wartości wszelkich transakcji na instrumentach pochodnych, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2.

Przy obliczaniu DTFexcl uwzględnia się wyłącznie wartość dziennych przepływów transakcyjnych związanych z instrumentami finansowymi lub instrumentami bazowymi instrumentów finansowych będącymi przedmiotem obrotu w danym segmencie obrotu w odnośnym systemie obrotu w trakcie zdarzenia, które system obrotu uznał za stanowiące skrajne warunki rynkowe.

Artykuł  2

Okres występowania skrajnych warunków rynkowych

Do celów art. 1 zdarzenie stanowiące skrajne warunki rynkowe oznacza sytuację, w której spełnione są parametry, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578, oraz gdy te skrajne warunki rynkowe prowadzą do wzrostu wolumenów obrotu.

Za moment rozpoczęcia i zakończenia zdarzenia stanowiącego skrajne warunki rynkowe uznaje się moment, który system obrotu ustalił zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 22 września 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/578 z dnia 13 czerwca 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających wymogi w zakresie umów o realizowanie funkcji animatora rynku i programów dotyczących realizowania funkcji animatora rynku (Dz.U. L 87 z 31.3.2017, s. 183).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.13.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/76 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)
Data aktu: 22/09/2021
Data ogłoszenia: 20/01/2022
Data wejścia w życie: 09/02/2022